20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Masa Lambası Nasıl Temizlenir

Masa Lambası Nasıl Temizlenir

Masa Lambası Nasıl Temizlenir? Çalışma masalarının vazgeçilmez bir parçası konumunda olan masa lambaları da zamanla temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Özellikle ortamda bulunan tozların lambada birikmesiyle kirli bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Tozların burada birikmesi çirkin bir görüntü kirliliği oluşturacağı gibi kişilerin sağlıklarını da olumsuz anlamda etkilemektedir. Özellikle alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonu desteklemektedir. Bunun önüne geçebilmek için masa lambasının temizliğine dikkat etmek gerekir. Peki, masa lambası nasıl temizlenir?

Masa lambasının temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri masa lambasının kesinlikle bir elektronik cihaz olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla masa lambasıyla herhangi bir işleme geçerken mutlaka elektrik bağlantısı kesilmelidir. Elektrik bağlantısı kesildikten sonra masa lambasında ampul yavaşça çıkarılmalıdır. Kuru ya da hafif nemli bir bez ile bu çıkan ampul yavaş hareketlerle silinebilir. Böylelikle lambanın üzerindeki tozlardan lamba arındırılmış olunur. Daha sonra ise kuru bir bez ile ampulün yuvası temizlenmelidir. Bu bölgelere kesinlikle ıslak bir bez kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde lamba fişe takıldığı zaman elektrik çarpmaları oluşabilir. Daha sonra ise masa lambasının çevresi kuru ya da hafif nemli bir bezle silinebilinir. Böylelikle tozlar giderilmiş olur.

Masa lambası temizlerken dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta ise sert hareketler uygulanmaması gerektiğidir. Masa lambaları genellikle hassas olarak üretildikleri için özellikle ampulün duy bölümünde kırılmalar meydana gelebilir. Eğer bu tarzdan kırılmalar olursa artık o masa lambası kullanılmaz hale gelecektir. Dolayısıyla temizleme işleminde uygulanan fiziksel güce dikkat etmek gerekir.

Temizleme işleminde kesinlikle çamaşır suyu gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir. Bazen masa lambasının renginde sorun olduğu düşünülerek bu tarzda temizleyici maddeler kullanılmaktadır. Bunun son derece yanlış olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü bu tarzdaki kimyasallar masa lambasının dış boyasına daha çok zarar vermektedir. Bunun sonucunda ise dış boyalarda soyulma başlar ve zamanla dökülür. Dolayısıyla masa lambası herhangi bir kimyasal ile temizlenmemelidir. Sadece nemli bir bezin kullanımı uygun olacaktır.

Masa lambasının kabloları da kuru bir bezle silinmelidir. Böylelikle olası elektrik çarpmalarına karşı önlem alınmış olunur. Tüm bu temizlik tamamlandıktan sonra nemli yerlerin kuruması beklenmeli ampul sonradan takılmalıdır. Bu sayede sağlıklı, sorunsuz bir temizleme işlemi gerçekleştirilmiş olunur.

Bir önceki yazımız olan Antep İşi İşleme Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ