24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?

Kurban Bayramı’nda kurbanlıkların kesilebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kurbanlık hayvanı herkes kesemez. Peki, kurbanı kimler kesebilir? Kurban kesmek kimlere farzdır? İşte, Kurban kesimi şartları ve detayları…

Kurban Kesiminin Şartları Nelerdir?

Kurban, bir ibadettir. Hazreti İbrahim’in Allah’a adağını yerine getirmek için yegane oğlu Hz. İsmail’i kurban etme girişiminde bulunmasıyla gökten bir koç indirilir ve Allah’u teala İsmail’i değil bu hayvanı kurban etmesini söyler. Hz. İbrahim’in de kurbanlık hayvanı kesmesi sonucu o gün bugündür Allah yolunda kurbanlar kesilmektedir. İşte, kurban bayramı ile beraber en çok merak edilen konuların başında gelen kurbanlık kesimi ve şartları…

Kurban Kesiminin Şartları;

1. Kurban Bayramı’nda Kimler Kurban Kesebilir?

Kurban Bayramı’nda kurban kesebilmek için bazı şartların dinen yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartların tamamlayamayan bir kişinin kurban kesmesi doğru değildir. Aynı zamanda Müslümanlık ve kurban kesme şartları taşımayan kişilerin kurban kesmesi durumunda, kesilen kurbanın kabul olması mümkün değildir. Peki, kimler kurban kesebilir ve kurban kesmenin şartları nelerdir?

  • Kurban kesecek kimsenin Müslüman olması gerekir. Hür ve yolculuk halinde bulunmayıp mukim olması, malı olması gerekir.
  • Akıllı ve buluğa ermiş olması gerekir. Ama İmam Azam’a göre buluğa ermeden zengin çocuklarının da kesebileceğini söyler.
  • Seferi olan kişiler kurban kesmek zorunda değildir. Hacdaki insanlara kurban kesmek farz değildir vaciptir. Burada kurban kesmenin bir mecburiyeti yoktur ama kesilirse sevabı çoktur.
  • Kişi fakirse sonradan zenginleşirse kurban kesmesi şarttır. Eğer durumunuz yoksa, borcunuz varsa kurban kesmek size farz değildir. Kesmediği kurbanları zengin olduktan sonra kesmesine gerek yoktur. Zengin olduğunuz zaman bu ibadetinizi yerine getiriniz, bu sizin için farzdır.
kimler kurban kesebilir

2. Kurban Kesmenin Önemi Nedir?

Kurban Bayramı’nda kurban kesmek, Allah adına gerçekleştirilen bir ibadettir. Hem dünyevi hem de uhrevi bela ve musibetlere karşı kalkan görevi üstlenmektedir.

Kurban kesimi ile ilgili olarak; Kurban kesmenin önemi ve faziletleri konusuna ilişkin, ‘’Muhakkak yarın kıyâmet günü kestiğin bu kurbanın kanını ve etini getirip yetmiş kat fazlasıyla, terâzinin sevâplar kefesine koyarlar.” buyurulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kadir Gecesi ve Önemi Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde din ve dini bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ