29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kudüs Müslümanlar İçin Neden Önemlidir?

Kudüs Müslümanlar İçin Neden Önemlidir?

Kudüs Müslümanlar İçin Neden Önemlidir? Üç haremden üçüncüsü olan Kudüs, Peygamberlerin ayak bastığı ve onları bağrına basan mukaddes şehirdir. İslamın ilk kıblesi miracın ilk menzilidir.

“Kulunu, kendisine bir takım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haramdan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa’ya yürütenin şanı pek yücedir.”

Sadece kendisinin değil çevresinin de mübarek kılındığı Ayetlerle sabitlenen ve Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V ‘in;

“Mescid-i Aksada kılınan namaza elli bin kat sevap verilir.”

diyerek müjdelediği mescidin vatanıdır. İşte Mescid-i Aksa bu yüzden müslümanlar için çok önemlidir.

Yavuz Sultan Selim Hanla 400 yıl süren bir huzur vardı Kudüs’te. O varken Kudüs sadece Müslümanlar için değil Yahudi ve Hıristiyanlar içinde huzurluydu. Kanuni Sultan Süleyman, Şehri baştan başa yeniledi, surlar çekildi Selahaddin Eyyubinin ruhu şad oldu. Çünkü Kudüs mukaddes bir mirastı. Kudüs duvarları emniyeti sağlamaya ve Kudüs halkı huzurlu bir şekilde yaşamaya devam etti. Sonrasında 400 yıl parlayan huzur güneşi kin ve nefret bulutlarıyla görünmez oldu.

Sultan II.Abdülhamit Han’ın en verilen en cazip tekliflere kapılarını kapatması, Siyonizmin kurucusu Theodor Herlz’e verdiği tokat gibi cevap Kudüs için bir ümitti. Yıllar sonra dünya barışının son arslanı etrafındaki sırtlanlardan kurtulamadı.

400 yıldan fazla parlayan Osmanlı güneşi söndü. Kendilerinden başkalarına köle gözüyle bakan, Filistin’de sinsice arsa alan ve bölgeye yerleşen Yahudiler, İngilizlere minnettardı. Theodor Herlz’in amacı gerçekleşmiş, musibet ve felaket yılı olan 1948’de İsrail devleti kurulmuştu. İngilizler artık çekilebilirdi. Toplu katliyamlar, toplu mezarlar,yıkılan haneler, sürgünler gerçekleşti. Osmanlı tapularıyla tescil edilen mülkler acımasızca gasp edildi.

İsrail acımasız planlarını işleme koydu. Önce bir mahalleyi; Meğaribe mahallesini yok ettiler. Daha sonra Burak duvarını Kudüs’ten çaldılar. 1968 yılında radikal Siyonistlerden biri Mescid-i Aksayı ateşe verdi. Aksa’nın üçe biri yandı.

Mescid-i Aksa

Siyonist devlet yakıp yıkıp Kudüsü Yahudileştiriyordu. Katliyamlara devam eden Yahudiler Mescid-i Aksanın altında tüneller açtılar. Amaçları Mescid-i Aksayı yıkmak içindi. Filistinde insanlar ölürken bir avuç Kudüslü taşlarla direniş göstermekteydi. İsrail taşa karşılık silah kullanıyor ve ölenlerin yerlerine Yahudiler yerleşiyordu.

Meğalibe kapısını ve yolunu kaldırarak yerine sinegog yaptılar. Doğuda ve batıda sahte Yahudi mezarları, Mescid-i Aksayı bölmek için baskınlar ve sahte ayinler yapıyorlardı.

İsrail eski meclis başkanının sözleri Siyonist işgalcinin niyetini ortaya koymuştur;

“Bir ateş gökten inerek Mescid-i Aksayı yakacak ve tapınak inşa etmek için bir bakan tayin edilecek.”

Mescid-i Aksa’nın iç alanının kamu alanları olduğunu açıkladılar. 2012 senesinden bu yana 200 bin turisti Aksa’nın haremine soktular. İsrail meclisi Mescid-i Aksay’ı Müslüman ve Yahudiler arasında taksim etmek için kanun çıkarmaya çalışmaktadır. Kanuni’nin mescit yaparak işaretlediği Davut Aleyhisselam’ın makamı şimdi tapınak ve müze olarak kullanılmakta.

40 yaş ve altı Müslümanların Mescid-i Aksaya girmeleri yasak. Esnafa yüksek vergilendirme yaparak esnafın iş yerlerini kapatması sağlanıyor. Camileri, lokanta, çarşı, meyhane ve hatta ahıra çeviriyorlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ