21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kudret Narı Nelere İyi Gelir

Kudret Narı Nelere İyi Gelir

Kudret Narı Nelere İyi Gelir

Kudret narı nelere iyi gelir, acayip elma, papara, balsam apple, Momordica gibi isimlerle de bilinen kudret narı, kabakgiller familyasına aittir. İnce gövdeli, tırmanıcı ve bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları el gibi parçalı ve saplıdır. Meyveleri olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılır. 8-15 cm uzunluğundaki meyveler, 4-10 cm eninde olup, üzerleri çıkıntılı, uçlara doğru gidildikçe sivrilir. Yeşil olan meyveleri, olgunlaştığı zaman önce sarıya sonradan altın sarısına döner. İçlerinde 20-30 tane koyu kırmızı renginde fasulyeye benzer tohumlar olur. Kudret narının kullanımı çeşitli rahatsızlıklar için hazırlanan ev ilaçlarında, zeytinyağı ile birlikte karıştırılarak olur. Ülkemizde genellikle Bursa ve Yalova bölgelerinde yetiştirilir. Meyveleri taze olarak tüketilebilir. Aynı zamanda tohumları ile kudret narı yağı ya da kudret narı macunu yapılır.

Kudret narı neye iyi gelir?

Kudret Narı Nelere İyi Gelir

Mide ve bağırsakları ilgilendiren ülser, kolit, asit fazlalığı, gastrit, on iki parmak ülseri gibi hastalıkların tedavi edilmesini sağlar.
Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir.
Karaciğeri destekleyicidir.
Yara ve iltihap giderici etkileri vardır
Bağırsak tembelliğine iyi gelir.
Hücre yenileyiici etkisi vardır.
Rahimde oluşan yaralara iyi gelir
Yanıklarda ve yaralarda lapası kullanılır vitamini ve kaliteli protein oranı yüksektir.

İçeriğindeki E vitamini ve kaliteli protein oranı yüksektir. Bu nedenle kudret narı sağlık açısından oldukça yararlı etkilere sahiptir. Bu etkilerinden yararlanmak için, kudret narını uygun şekilde kullanmak gerekir.

Kudret Narı Neye İyi Gelir

Kudret Narı Nelere İyi Gelir

Taze meyve tüketimi: Olgun olan meyveler balla karıştırılarak tüketilir. Olgunlaştığında rengi kavuniçi olan meyveyi tabağın içinde ezin. Bunu biraz balla karıştırın. Sabahları 1 yemek kaşığı aç karnına yiyebilirsiniz. Ancak üstüne başka bir şey yemeyin.

Taze meyve olmadığında: Çekirdeklerini temizlediğiniz kudret narını küçük doğrayarak, balla karıştırın. Bunu ağzı kapalı olan kavanozda 1 ay bekletin. Bu sürede bir miktar sulanma yapabilir. Bu şekilde tüketim şeker hastalarına tavsiye edilmez. Bunun yerine zeytinyağlı hazırlanan kudret narını kullanmaları tavsiye edilir. Zeytinyağı meyvelerin içindeki faydalı maddeleri daha kolay emer.

Zeytinyağlı karışımı hazırlamak için, kudret narını 6 ay kadar saf zeytinyağında bekletin. Tüketileceği zaman 1 yemek kaşığı alınarak, 1 yemek kaşığı süzme balla karıştırıp, gene aç karnına tüketin. Hastalığı etkileri şiddetli olursa, üç öğün aç karnına alınabilir.

Kudret narının haricen kullanımı

Kadınlarda vajina yaraları ve açık yaralar için, zeytinyağında bekletilen kudret narı hızlı bir iyileşme sağlar. Egzama ve yaralar için iyileştirici etkisi vardır. Cilde sürülerek kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Brezilya Fönü Nedir, Zararları Nelerdir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ