24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji Tasarrufunun Önemi Nedir? Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Tasarruf hem aile bütçesi hem devlet bütçesi hem de doğayı korumak için çok önemlidir. Yıllık binlerce metreküp su boşa akmakta ülkemizin bütçesi sarsılmaktadır. Enerji tasarrufunun bir çok kolu bulunmaktadır ancak en önemlisi su tasarrufudur. Kullanılabilen su kaynakları kısıtlı ve her geçen gün azalmaktadır. İleride çocuklarımıza kullanabilecekleri su kaynakları bırakmak için almamız gereken bazı önlemler vardır. Su tasarrufunun en büyük ayağı evlerde su tüketimine dikkat edilmesidir. Eğer aileler dikkatli su kullanırsa tüm ülke bundan etkilenecektir. İşte su tasarrufu için bazı öneriler;

Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?
  • Özellikle kalabalık ailelerde en çok su kullanımı çamaşır ve bulaşık makineleri tarafından olmaktadır. Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırılmamalı. Kir düzeyine göre doğru programlar kullanılmalıdır. Çok kirli çamaşır yada bulaşıklar için uzun  program tercih edilirken daha az kirli çamaşır ve bulaşıklar için kısa program ve düşük sıcaklık tercih edilmelidir.
  • Mutfakta, banyoda yada tuvalette damlayan bir musluk veya duş başlığı varsa mutlaka tamir ettirilmeli, gerekirse musluk değiştirilmelidir.
  • Çok fazla su akıtan duş başlığı yada musluk yerine daha az su akıtanları tercih edilmelidir.
  • Diş fırçalarken ve eller sabunlanırken musluk kapalı tutulmalıdır.
  • Yaz aylarında her gün duş alınmaktadır, bu yüzden duş süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalı, sabunlanma esnasında su kapatılmalıdır.
  • Musluktan sıcak su gelmesi beklenirken akan su bir kapta biriktirilmeli ve evdeki temizlik, balkon yıkama yer silme suyu gibi alanlarda kullanılmalıdır.
  • Bulaşıkları elde yıkama yerine bulaşık makinesinde yıkamayı tercih etmelisiniz.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ