19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kalp Krizi Riskini Kimler Daha Çok Taşımaktadır

Kalp krizi önemli bir rahatsızlıktır. Kalp krizi hiç beklenmedik durumlarda ani olarak birden belirir ve sonrasında da oldukça tehlikeli sonuçların oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Kalp Krizi Riskini Kimler Daha Çok Taşımaktadır

Kalp krizi önemli bir rahatsızlıktır. Kalp krizi hiç beklenmedik durumlarda ani olarak birden belirir ve sonrasında da oldukça tehlikeli sonuçların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ailesinde genetik faktörlerin yer aldığı kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin mutlaka kendilerini kontrol altında bulundurmaları ve gerekli tetkikleri yaptırmaları doğru bir uygulamadır. Kalp krizinin oluşmasında en önemli faktör olarak tıp doktorları tarafından belirtilen damar sertliği hastalığı sayılmaktadır. Damar sertliği teşhisi konulmuş ve tedavisi olan kişilerde kalp krizi riskinin engellenmesi için gerekli koruyucu tıp bilgilerinden ve tecrübelerinden yararlanılması gerekmektedir.

Damar sertliği hastalığı vücudumuzda bütün atardamarlarımızı etkilediği gibi bir de kalbi besleyen atardamarları da etkilediğinden dolayı bu hastalık yıllarca devam etmekte ve hiçbir şekilde koruyucu önlem ve faktörlerden yardım alınmadığı sürece kişilerin hayatlarında mutlaka kalp krizi ile karşı karşıya kalma seçenekleri de göz ardı edilmemesi gerekliliği bulunmaktadır. Kalp krizi olmadan önce hastaların karşılaştıkları ilk belirtilerin başında gelen göğüs ağrıları ile karşılaşılmakta ve hastanın bu süreçte kendisini rahatsız ve sıkıntılı bir ruh hali ile daha da belirginleşmesine sebep olabilmektedir. Bu ağrılar belirli zaman aralıkları ile tekrar ederek kalp krizinin oluşması için de belirgin duruma büründürmektedir. Kalp krizinin oluşmasındaki diğer faktörler arasında sayılabilecek olanları arasında yüksek tansiyon, kalp kapakçıklarındaki bulunan daralmalar da kalp krizinin oluşmasına sebep olabilmektedirler. Kalp krizi geçiren bir hastada görülen ilk belirtiler arasında hastanın göğüs ağrısı ile karşılaşmasıdır. Bu yaşanan göğüs ağrısı şiddetli ve ağrı daha da şiddetlenerek artmaktadır. Hasta ağrısını dindirmek için gerekli ağrı kesicilerden yardım alsa bile ağrısını hafifletememekte ve ağrı kesinlikle hastayı terk etmemektedir. Hasta bu sırada soğuk terler dökmekte, bunun yanı sıra bulantı ve kusma ile de karşılaşılabilinmektedir. Hasta bu sırada panik halinde ve kendisinin dayanılmaz ağrılar neticesinde kurtulamayarak ölümle burun buruna kaldığını düşünmektedir. Bazı hastalarda kalp krizi nöbetleri kısa süreli olarak nüksetmekte ve tekrarlayarak kendisini hissettirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Arı Sütü ve Faydaları Hakkında başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ