20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ter Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar

Ter Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar

Ter Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar? Yaz aylarında inatçı ter lekeleri gömleklerinizi kullanılamaz hale getirebilir. Fakat bu lekeleri aşağıdaki yöntemlerle çıkartıp gömleklerinizi kurtarmanız mümkün. İnatçı ter lekelerinizin için değişik yöntemler deneyebilirsiniz; eğer hala çıkmazsa aşamaları tekrarlamanız gerekebilir.

Gömleklerinizi, yüksek ısı ter lekesini daha da sabitleştirdiği için, sıcak suda yıkamaktan ve kurutucunun ısısından uzak tutmalısınız. Gömleğinizi soğuk suda yıkayıp kendi kendine kurumasına izin vermelisiniz. Eğer gömleğiniz beyazsa klorlu ağartıcı kullanmaktan kesinlikle çekinmeniz gerekmektedir çünkü bu tip ağartıcılar terdeki proteinlerle etkileşime girip ter lekelerini daha da koyulaştırırlar.

Karbonat: 4 yemek kaşığı karbonat ve 1/4 su bardağı suyu karıştırınız. Oluşturduğunuz macunu eski bir diş fırçası yardımıyla ter lekesiniz üzerine sürüp lekeyi ovunuz. Gömleğinizi bir saat beklettikten sonra sıcak olmayan bir suyla yıkayıp kurumaya bırakınız. Eğer leke çıkmazsa işlemi tekrarlayınız.

Sirke/su ya da Votka/su karışımı: Sirke ve sudan ya da votka ve sudan bir karışım hazırlayıp sprey şişeye koyunuz. Gömleğinizi yıkamaya atmadan önce ter lekelerinin üzerine bu karışımdan sıkıp yıkamaya öyle atınız.

Aspirin: 3-4 tane aspirini iyice kırınız. Hapları bir plastik poşete koyup üzerlerine su bardağıyla vurarak parçalayabilirsiniz. Gömlekteki ter lekelerini çıkarmak için en iyi aspirinler ise yüksek dozajlı olanlarıdır. Parçaladığınız aspirinleri ılık suyla karıştırınız. Eğer parçalar suda çözülmezse biraz daha ılık su ekleyiniz. Bu karışımı sprey şişeye boşaltıp ter lekesi iyice emene kadar üzerine sıkınız. Daha sonra gömleğinizi her zamanki gibi yıkayınız sadece aspirin sıcak suda etkisini kaybettiği için yıkarken sıcak su kullanmamaya dikkat ediniz. Eğer lekeniz geçmezse bu işleme tekrarlayabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit: Hidrojen peroksit kimyasal ağartıcılara nazaran giysileriniz rengini bozma ihtimali daha az olan doğal bir ağartıcıdır. Yine de bu maddeyi gömleğinizin rengini bozmayacağından emin olmak için gömleğinizin görünmeyen bir kısmında denemeniz tavsiye edilir. Emin olduktan sonra gömleğinizin ter lekesi olan kısmını 15-30 dakika boyunca hidrojen-peroksit su karışımında bekletiniz. Ardından yıkayıp kurulayınız. Gerekirse tekrarlayınız.

Bir önceki yazımız olan Ceviz Kabuğu Ne İşe Yarar, Faydaları Neler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ