20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ispanak Güçlendirir mi?

Ispanak Güçlendirir mi?

Eskiler bilirler Temel Reis diye bir çizgi film vardı ve ne zaman Kaba Sakal tarafından rahatsız edilen Safinaz’ı kurtarmak istese hemen ıspanak yiyerek güçlenirdi ve Kaba Sakal’ın dersini verirdi.

Peki ıspanak gerçekten yiyen insanı güçlendiriyor mu yoksa sadece bir efsaneden mi ibaret?

Bu efsane, ıspanağın demir açısından zengin olduğu gerçeğinden ileri gelir. Fakat tam bu noktada bir hata yapılıyor, çünkü aslında ıspanakta sanıldığı kadar çok demir bulunmaz.

İster inanın ister inanmayın, bu efsane bir el yazısı hatasından kaynaklanmaktadır. 1870’de bir doktor ondalık işaretini yanlış yere koyduğu için, ıspanağı olduğundan on kat fazla demir içeriyor gibi göstermiş oldu.

Bir kilo ıspanakta 30 miligram demir var diye biliniyordu. Sonradan anlaşıldı ki, 3 miligram var. Mercimekte, yumurtada katbekat fazla demir vardı. Haybeye yemiştik onca ıspanağı.

Gördüğünüz gibi bazen bir virgülü yanlış yere atmak pek çok şeyi değiştiriyor. Bugün bile geçmişte doktorların doğru dedikleri şeyler aslında yanlış çıkabiliyor. Bilim de zaten böyle bir şeydir. Yani kendi yanlışlarını kendisi ortaya çıkartıp düzelte düzelte ilerler.

Bir önceki yazımız olan Ağustos böceği gerçekten tembel mi? başlıklı makalemizde ansiklopedi, bilgi ansiklopedisi ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ