19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar

Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar

Gerek ülkemizde olsun, gerekse de yurt dışında olsun, ateistler pek fazla bilinen bir topluluk değil. İnançlı insanlar genel olarak ateistlerle konuşmaz ve hiçbir şekilde iletişime geçmek istemezler. Çünkü dindar insanlar kafalarının içine şüphe girmesinden çok rahatsız olurlar. Ateistlerle sohbet ederlerse dinden çıkacağından korkarlar. Bu nedenle de aslında ateistlerden de korkarlar. Ama insan aslında bilmediği şeyden korkar.

Tam da bu nedenden dolayı ateistler hakkında doğru düşünülen ama büyük bir önyargıdan ibaret olan bir takım düzeltmeleri yapalım dedik…

1. Ateistler dini metinleri okumamıştır

din ansiklopedileri 1024x768 - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Ateistler hakkında en yaygın görüşlerden biri Kur’an, İncil ve Tevrat gibi ‘kutsal metinler’i okumadıkları için ateist oldukları yönündedir. Oysa kutsal metinleri okuyup dindar olan insanlar ile kutsal metinleri okumalarına rağmen ateist olan insanların oranları aşağı yukarı aynıdır. ABD’de 2010’da yapılan bir araştırmada ise ateistlerin kutsal metinler hakkında inançlı insanlardan daha fazla bilgi sahibi oldukları ortaya çıktı.

2. Ateistler ahlaksızdır

2 ateistler ahlaksizdir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Bu da en büyük yanılgılardan biridir. Ahlak sahibi olmak ve inancın doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ahlak bireysel ve toplumsal yaşamı kolaylaştıran yazılmamış kurallardır ve kaynağı genellikle sağduyudur. Sağduyulu olmak için ise belli bir inanca sahip olmak ön şart değildir. Öldürmenin, hırsızlığın, tecavüzün yanlış olduğunu anlamak için bir tanrıya veya inanç sistemine değil sağduyu, eğitim ve bilinçlenmeye ihtiyaç vardır.

3. Ateistler şiddete eğilimlidir

3. Ateistler siddete egilimlidir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Tam olarak yukarıdaki sebepten dolayı ateistler şiddete eğilimli falan değildir.

4. Ateistler çocuklarını ateist yetiştirir

4. Ateistler cocuklarini ateist yetistirir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

İnançlı birçok ailenin tersine, ateist çiftler çocuklarını ‘inanç özgürlüğü’ ilkesini temel alarak yetiştirirler. Ayrıca ateistler her zaman ateistlerle evlenmediği, eşlerinin inaçlarına saygı göstermek zorunda oldukları için çocuklarını da aynı hoşgörüyle yetiştirmelidir. Yetiştirir de.

5. Ateistler şeytana tapar

5. Ateistler seytana tapar - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Ateistler şeytanın varlığına inanmadığı için şeytana tapmaları mümkün değildir. Bununla birlikte inançlı bazı kişilerin ateistleri ‘şeytana tapmak’la itham etmesindeki neden genellikle bilgi eksikliğidir.

6. Ateistler vicdansız ve acımasızdır

6. Ateistler vicdansiz ve acimasizdir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Bu da 2. ve 3. maddeyle ilgili bir yanılgıdır. Ateistler genellikle hümanist ve özgürlükçüdür. Hümanist birinin ise vicdansız veya acımasız olması kabul edilemez.

7. Ateistler doğaya ve çevreye saygısızdır

7. Ateistler dogaya ve cevreye saygisizdir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Ateistler bir yaratıcı veya doğa üstü bir güce inanmadıkları için doğaya ve çevrelerine değer vermedikleri düşünülür. İnançlı kişiler nasıl yaradılanı seviyorsa yaradandan ötürü, ateistler de olanı sever olduğundan ötürü.

8. Ateistlerin hepsi komünisttir

8. Ateistlerin hepsi komunisttir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Belki bir istatistik yapılsa gerçekten ateistlerin büyük bölümünün sosyalist eğilimleri olduğu ortaya çıkabilir. Yine de bu hatırı sayırılır sayıdaki muhafazakar, sağcı veya sosyal demokrat ateistlerin görmezden gelinmesini gerektirmez.

9. Ateistler din düşmanıdır

9. Ateistler din dusmanidir - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

madde de belirtildiği gibi ateistler ‘inanç özgürlüğü’ ilkesini savunurlar. Bu nedenle, arada tek tük din düşmanları çıksa da, ateistlerin neredeyse tamamı din düşmanı değildir. Nasıl bütün inananlar ateist düşmanı değilse…

10. Ateistlerin kutsal değerleri yoktur

10. Ateistlerin kutsal degerleri yoktur - Ateistler ile ilgili gerçek bilgiler ve yalanlar Bilgi ve Haber

Belki dini çerçevede ele alındığında bu genelleme doğru sayılabilir ama ateistlerin de kutsallık derecesinde sahiplendiği ve paylaşmaktan çekinmediği kavramlar vardır. Hümanizm, sağduyu, adalet, inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü bunlardan sadece birkaçı…

Bir önceki yazımız olan Operatör doktor ile doçent doktor arasındaki fark? başlıklı makalemizde ansiklopedi, bilgiler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ