24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İnsanlar en çok nelerden korkar?

İnsanlar en çok nelerden korkar?

Acaba niçin korkarız?

Bunun bilimsel ve sosyolojik olarak pek çok cevabı mevcut. Fakat biz burada niçinden ziyade neden korkarız sorusuna yanıt veriyoruz. İnsanlığın genel olarak en önemli korkuları arasına giren ilk 10 fobiyi tek tek sıralıyoruz…

Agorafobi

Bir çeşit anksiyete bozukluğu… Belirli durum ya da yerlerde paniğe kapılma, tuzağa düşmüş hissetme. Özellikle kalabalıklarda ortaya çıkyor. Paula Deen bu bozukluğa sahip ünlülerden biri. Aynı zamanda yalnız başına kalma korkusu, yalnız sokağa çıkma korkusu da belirtileri arasında yer alır.

Trypophobia

Delik korkusu. Huzursuzluk verir. Yan yana bulunan deliklerden korkma, tiksinme şeklinde gelişir. Diş sıkmaya, kaşınma ve titremeye sebep olabilir.

Zenofobi

Yabancı korkusu ya da nefreti. Kişinin kendisinden farklı ya da natımadığı kişilerden korkması ya da nefret etmesidir. Farklı olanan tehlikeli olduğu düşüncesinden doğan korkudur. Sonucunda soykırıma neden olabilir.

Araknafobi

Örümcek korkusu. En yoğun duyulan fobilerden biridir. Örümcek görüldüğünde tuhaf davranışlar sergilenir, hatta kişi kendine dahi zarar verebilir. Panik atak geçir. Tedavisi vardır.Koulrofobi

Palyaço korkusu. Çoğunlukla çocuklarda görülse de yetişkin insanlarda da karşılaşılan bu korku yüzün kapatılması ve insanın normalden farklı şekillere girmesinden kaynaklanıyor.

Akrofobi

Şiddetli şekilde duyulan yükseklik korkusudur. Spesifik korkular sınıfındandır. Akrofobi tehlikelidir zira yüksek yerlerde bünyede panik atağa ve çarpıntıya sebep olabilmektedir.

Emetofobi

Kusma korkusu. Bu korku düşünülenden daha fazla kişiyi etkiliyor. Araştırmalara göre kusmaktan korkan kişiler, kendilerini etkileyebilecek olaylara müdahele edemiyor. Korkunun diğer bir çeşidi ise kusan insanları görmek, duymak ya da kusmuk görmek ya da koklamak. Bu kişiler besin zehirlenmesinden de korkuyorlar ve bu yüzden istedikleri her şeyi yiyemiyorlar. Karın ağrısı çektiklerinde hastaneye gitmiyorlar ve kadınlar hamile kalmayı istemiyorlar.

Klostrofobi

Klostrofobi, kapalı yerde kalma fobisidir. Klostrofobisi olan kişiler asansör gibi küçük ve kapalı yerlerde panik atak geçirebilir veya bu tip yerlerde panik atak geçirmekten, nefes alamamaktan, boğulmaktan korkabilir. Çocukken yaşanan travmatik bir olay klostrofobiye sebep olabilir.Bu kişiler ayrıca bir yerde kilitli kalmaktan da korkarlar.

Hidrofobi

Sudan korkmadır. Hidrofobi durumunda, kişi sudan oldukça fazla korkar ve sudan temas etmekten çekinir. Kuduz hastalığında görülen sudan korkuyu da kapsar. Ancak sudan korkan herkez kuduz değildir.

Bir önceki yazımız olan Amerika’yı ilk müslümanlar mı keşfetti? başlıklı makalemizde ansiklopedi, bilimsel tarih ve sanal ansiklopedi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ