01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İnovasyonun Eğlenceli Yüzü Hackathon Nedir?

İnovasyonun Eğlenceli Yüzü Hackathon Nedir?

İçindekiler

İnovasyonun Eğlenceli Yüzü Hackathon Nedir? Gittikçe teknolojiyle donan günümüz dünyasında, yaşamın her alanındaki ilerlemeler kodların şekillendirdiği dijital inovasyon çalışmalarına çok şey borçludur. Yaşamımızı kolaylaştıran her teknoloji ve teknisyenın ardında yapıtcı beyinlerin her an tekrar şekillenen gereksinimlarımızı görerek benzetmeıya bir rekabet arasında ürettikleri çözümler yatmaktadır. Geçmişte, günümüzün büyük şirketleri ve uygulamalarını daha çok tek tek bireylerin şahsi tutkularıyla gelişen hikâyeler içinde okurduk ancak günümüzde efsunk buluşların ve hayatımızı her doğrultuüyle kolaylaştıran esercılıkların peşinde takım ruhuna dayalı rekabet gelmektedir. Bu imlaızda da irdeleyeceğimiz konu, özellikle ülkemizde toplumsal platformlarda “hackathon” olarak bilinen ve program geliştiricilerin ortaya başarılı özgün bir ürün koyduğu yarışmalardır.

Hackathon nedir?

Hackathonun evvela 1990’lı senelerde mit’te yapılan bilim ve program geliştirme festivalleri kapsamında gerçekleştirilmiştir. O günden bugüne gerek bilişimi teşvik etmek isyeten kamu kuruluşları tarafından gerekse de özel teknoloji firmaları tarafınca her senes yüzlerce hackathon yarışması düzenlenmektedir. Nitekim günümüzde facebook, yahoo, apple, google, paypal ve twitter benzer biçimde dev şirketler tarafınca bizlere sunulan tatbik ve özelliklerin büyük çoğunluğu bu şirketler tarafından düzenlenen hackathon aktivitelerinde keşfedilmiştir. Sadece Amerika’de her sene 200’den fazla kamuya açık hackathon etkinliği düzenlenmektedir. şirketlerin kendi içlerinde düzenledikleri hackathon etkinlikleriyle birlikte bunun senede binden fazla faaliyet olarak yapıldığı görülmektedir.Apple firması halkla paylaştığı istatistiklerde 2007 senesinden beri hackathon etkinlikleriyle geliştirilen 500.000 uygulamadan yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde edildiğini belirtmiştir. Bunun android tatbik piyasasında 400.000’den fazla uygulamayla 100 milyon dolar kazanmıştırrdığı belirtilmektedir.

Hackathonu terimsel olarak tanımlayacak olursak, program geliştirme konusunda kendine güvenen en az bir en fazla dört kişiden oluşan grupların kendilerine verilen bir odak mevzu başlığı üzerinde tamamen orijinal ve yeni bir kurmacamı, bir veya iki gün arasında geliştirip sunarak yarıştığı bir kod geliştirme yarışmasıdır. Hackathon,hackfest,kodfest,kod kampı, hack günü benzer biçimde farklı adlar altında da düzenlenir.

Hackathon yarışmaları hangi müessese veya şirket tarafından düzenleniyorsa yarışma önceden duyurularak şartlar duyuru edilir. Katılımcıların yeme ve konaklama gereksinimları söz mevzusu kuruluş tarafından karşılanır. Konaklama için çoğu zaman kamp havası kurmak ve özgür çalışma vakitı imkanı yaratmak için katılımcılara uyku tulumları verilerek çalıştıkları yerde uyumaları yaygın bir uygulamadır. Katılımcılar önceden kendi gruplarını kurabildikleri şeklinde orada tanıştıkları kişilerle de grup oluşturabilirler. Hackathon uçurumışmalarında katılımcıları motive eden en önemli nokta rekabet hırsı ve ekip dayanışmasıdır. Katılımcılar bu motivasyonun verdiği hırsla bütün esercılıklarını ortaya koyarlar. Bu hırs gerekirse gece gündüz uyumadan çalışmaya devam etmelerini sağlar.

Hackathonlarda her bir ekip, genellikle programcı,grafik dizaynırı, arayüz dizayn uzmanı ve proje ekip yöneticisinden kaynaklanır. Yeteneklerin ortak bir hedefe dönük kullanılması hackathonların başarsıcaklıknı elde eden önemli noktalardandır.

İnovasyonun Eğlenceli Yüzü Hackathon Nedir?

Hackathon yarışma konuları nelerdir?

Hackathon festivallerinde çoğunlukla kodların öne çıktığı görülse de bu anlamda bir sınırlama yoktur. Ortaya konulması istene şey bir program olduğu şeklinde bir donanım da olabilir. Son senelerde çeşitli sosyal, kültürel mevzu başlıklarında da hackathonlar yapıldığı görülmektedir. Hanımefendiler için hackathon, gençler için hackathon,otizmle harpan hackathonlar, pak enerji için hackathonlar,su kirliliğini önlemek için hackathonlar, aşırı ve haksız vergilendirmeleri protesto için hackathon… şeklinde her alanda duyarlılığı arttırmak, çözümler üretmek için hackathon festivalleri düzenlendiğini ve bu aktivitelerin sosyal medya platformları vesilesiyle canlı olarak bütün dünyaya yayınlandığını görmekteyiz.

Hackathon uçurumışmalarının faydaları

Hackathon yarışmaları içinde ne olduğu ve ortaya koyduğu çıktıları saygınlıkıyla son derece işlevsel bir etkinliktir. Temelinde beyin fırtınası ve kabiliyetlerin birleştirilmesi yatan hackathonların belli başlı faydaları şunlardır:
1- Şirketler ihtiyaç duydukları inovatif projelere çok daha kolay ulaşır.
2- Katılımcılar yeni insanlarla tanışarak sosyal bakımdan güçlü bir etkileşim yaşama olanakı bulur.
3- Ekonomik,teknolojik, sosyal ve doğal sorunlara çok daha pratik çözümler üretilebilir.
4- Şirketler ve kurumlar ihtiyaç duydukları yetenekli insanları çok daha objektif ve kolay bir halde bulabilir.
5- Katılımcılar açısından büyük ödül elde edilmese bile oldukça paha biçilmez öğrenme tecrübeleri kazanılır.
6- Sosyal ve politik olarak ciddi bir duyarlılık ve ayrımındalık için medyada ve kamuoyu nezdinde ses getirebilir.

Bir hackathon yarışması iyi mi işler?

Yarışmalarda genel olarak standartlaşmış kurallar olmasa da genel olarak bir hackathon uçurumışmasının temel işleyiş kuralları şöyledir.

1. Özgün bir düşünce bul: hackathon uçurumışmalarının olmazsa olmaz kurallarının başlangıcında, fikir veya tasarımlara müsabaka günüyle başlanıp yarışmada öngörülen vakit içinde bitirilmiş olmasıdır.

2. Kadrosunu oluştur: bulduğun orijinal fikri benimseyen ve bu aşamada sana kabiliyetleriyle yardımcı olacak ekip arkadaşları bulmak başarının en önemli bileşenlerindendir. Standart bir hackathon takımı iki ila beş kişi arasındadır. Bu aşamada görev paylaşımı ve öbek idaresi başarıda önemli rol oynar.

3. Proje bileşenlerine tam olarak uy: proje kapsamındaki fikri tam olarak yürütmek bütüncül şekilde bir çalışma gerektirir. Bu da projenin bir isme, logoya, ve tanıtıcı bir web sitesine haiz olmasını zorunlu kılar. Tekrar tüm bu çalışmaların mutlak suretle işlevsel bir özellik taşıması, alandaki bir boşsevinci doldurması, bir ihtiyacı karşılamış olması gerekmektedir.

4. Projenin müessir bir şekilde sun: proje belirtilen süre içinde bitirilerek jüriye sunulmalıdır. Bunun için genellikle beş dakikalık bir süre tanınır. Bu süre zarfında tanıtıcı bir slayt kullanarak söz mevzusu uygulamanın nasıl çalıştığını, temel özelliklerini geliştirilme ve uygulanabilirlik potansiyelini vurgulamak hackathonun en önemli safhalarındandır

5. Juriyi etkile: hackathon yarışmalarında mevzuya dair çeşitli yönlerden uzmanlığı bulunan her kesimden insan yer alabilir. Bu bir ceo olabileceği gibi bir gazeteci de olabilir. Jürinin esas olarak odaklandığı noktalar uygulamanın ana konsepti, işlevselliği, iş planlarına katkısı benzer biçimde özelliklerdir.

6. Ödülü kap: tüm bu aşamaları başarıyla tamamlayarak jüriyi etkileyen ekip ödülü almaya hak kazanır. ödül bir ev, binlerce dolar, ipad, laptop, tablet benzer biçimde bir şey de olabileceği benzer biçimde tinsel kıymeti olan bir sertifika yada ödül de olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ