04.10.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları

Ülkeleri sadece başkentleri ile gezmek sana da biraz eksik geliyorsa, gezdiğin yeri keşfetmek özel ilgi alanınsa, kalabalık ve metropol turistik yerlerden ziyade küçük kasabalara ilgi duyuyorsan, ulaşımı kolay, güzelliği ile ünlü, Avrupa’nın kasabalarına bir göz atmanı tavsiye ediyoruz.

Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları

İçindekiler

Ülkeleri sadece başkentleri ile gezmek sana da biraz eksik geliyorsa, gezdiğin yeri keşfetmek özel ilgi alanınsa, kalabalık ve metropol turistik yerlerden ziyade küçük kasabalara ilgi duyuyorsan, ulaşımı kolay, güzelliği ile ünlü, Avrupa’nın kasabalarına bir göz atmanı tavsiye ediyoruz.

Hallstat, Avusturya

Avusturya denilince, Viyana‘dan daha çok akla gelen Hallstat, masal kitapların fırlamış kadar güzel! Hallstatter Gölü kıyısında yer alan, dağların eteklerine kurulu kasaba, Unesco dünya mirası listesinde koruma altında tutuluyor. Salzburg’dan otobüs ile, Viyana’dan tren yolculuğu ile ulaşabileceğin kasabaya yolculuk, muhteşem manzaralar sunuyor. Avusturya gezinde, 1 fazladan gün ayırman, Hallstat güzelliğini görmen için yeterli olacaktır.

hallstat 1024x683 - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Brugge, Belçika

Brüksel‘den sonra gezmeden olmaz denilen Brugge kasabası, Orta Çağ mimarisi, müzeleri ve ibadethaneleri ile Avrupa’da bulunan kasabalar arasında güzelliği ile meşhur. Sanki bir zaman yolculuğuna çıkmış hissi uyandıran Brugge kasabasına, Brüksel üzerinden kolayca ulaşabilirsin.

brugge 1024x683 - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Colmar, Fransa

Fransa‘nın Alsace bölgesinde kurulan Colmar kasabası, 9-10. yüzyılda kurulması bakımından tarihi binalar ile çevrili. Fransızların ‘Gizli Cennet‘ dediği kasaba, rengarenk evleri ile birçok başkentten daha güzel!

colmar 1024x534 - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Gdansk, Polonya

Baltık kıyısında yer alan Gdansk kasabası, kaplıca merkezleri, çeşitli kültürlere ait tarihi binaları ile Avrupa‘nın en güzel liman kentlerinden. Senelerce Almanya’ya mı yoksa Polonya’ya mı ait olduğu tartışılan şehir, temizliği ve ucuzluğu ile aslında gezginlerin diyarı!

gdansk 1024x599 - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Bologna, İtalya

İtalya‘nın her nedense, gereken ilgiyi görmeyen Bologna kasabası, mimarisindeki kızıl tuğlalar nedeniyle ‘Kızıl Şehir‘ anlamına geliyor. Orta Çağ mimarisi ile çevrelenmiş şehir ayrıca gastronomik açıdan dünyanın en iyisi olarak gösteriliyor. Floransa‘dan veya Roma‘dan kolayca ulaşabileceğin Bologna, İtalya ziyaretin sırasında kesinlikle görmen gereken yerlerden.

bologna - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag‘a 170 kilometrelik mesafede bulunan Cesky Krumlov kasabası, Unesco dünya mirası listesinden bulunan kasabalardan. ‘Çarpık Çayır‘ anlamına gelen Cesky Krumlov, çok sayıda müzesi, şehrin manzarasını sunan kalesi, şık kafeleri ve düzenli sokakları ile Prag‘dan sonra zaman ayırman gereken yerlerden.

Cesky Krumlov - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Cochem, Almanya

Mosele Nehri‘nin güzelliğine güzellik kattığı kasaba Cochem kasabasına, Frankfurt veya Köln‘de bulunan havaalanlarından 2 saatlik tren yolculuğu ile ulaşabilirsin. Şarap üretimi ile ünlü olan kasaba, yılın çeşitli aylarında düzenlenen festivaller ile dünyanın dört yanından gezginleri ağırlıyor.

Cochem Almanya - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

La Gruyere, İsviçre

Dünyaca ünlü Gravyer peynirine adını veren kasaba La Gruyere, İsviçre‘nin en güzel köyü olarak gösteriliyor. Çevresinde güzelliği ile meşhur 5 köyü daha barındıran Gruyere‘de, Gravyer peyniri üretim yerlerini, çikolata fabrikasını görmeden ve ülkenin ünü yemeği Fondü‘yü tatmadan dönmemelisin!

La Gruyere Isvicre - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Geithoorn, Hollanda

Amsterdam‘dan kolaylıkla ulaşabileceğin kasaba Geithoorn, araçların girmesinin yasak olduğu sokakları, kanalların kıyısında yer alan evleri ve sessizliği ile Hollanda ziyaretin sırasında kesinlikle ziyaret etmen gereke yerlerden.

Geithoorn Hollanda - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Pucisca, Hırvatistan

Adını ülkenin en ünlü ve çok değerli bir taşı olan Pucisca taşından alan kasaba denizi ve plajları ile ünlü. Halihazırda deniz turizmi ile ünlü olan Hırvatistan‘da, nispeten daha sakin olan ve güzelliği ile göz kamaştıran bu kasabayı mutlaka ziyaret etmelisin.

Pucisca Hirvatistan - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Albarracin, İspanya

İspanya gezisi söz konusu olduğunda, başlı başına bir rota olan Albarracin, özellikle tarihi Orta Çağ mimarisi barındıran şehirleri seven gezginler için biçilmiş kaftan! Neredeyse iki kişinin zor sığdığı dar sokakları, tarihi ve devasa surları, her sokakta buluna merdivenleri ile geçmişe götüren Albarracin kasabası, sahip olduğu Guadalaviar Nehri ile en güzel kasabalardan.

Albarracin Ispanya 1024x683 - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Flam, Norveç

Fiyortlar ülkesi Norveç‘in, en derin fiyordu olan Sognefjord‘un kıyısında yer alan Flam Köyü, genelde balıkçıların yaşadığı, ortasından nehrin geçtiği, şelaleleri ve ormanları ile tam bir doğa harikası. Düz toprak anlamına gelen Flam, az nüfusu, huzuru ve doğası ile kesinlikle başkente iyi bir alternatif.

Flam Norvec - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber

Sintra, Portekiz

Başkent Lizbon‘a sadece yarım saatlik mesafede olan Sintra kasabası, Endülüs döneminden kalan tarihi yapıları, yemyeşil doğası ile Unesco dünya mirası listesine girmeyi başarmış bir kasaba. Özellikle, Pena Sarayı ile adını duyuran kasaba, birçok yapısı ile göz kamaştırıyor.

Sintra Portekiz - Başkentlerinden Daha Güzel Avrupa Kasabaları Bilgi ve Haber
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ