24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İlk Buharlı Gemiyi Kim Yaptı

İlk Buharlı Gemiyi Kim Yaptı

Robert Fulton küçük yaşlarda Philadelphia’da bir kuyumcunun yanında çalışmaya başladı. Büyük bir gazeteci,diplomat ve mucit Benjamin Franklin’le tanışması da kısa bir süre sonra bu Şehirde oldu.

Robert Falcon boş zamanlarında resim çalışmaları yapıyordu. Yaptığı tablolara müşteri bulmakta güçlük çekmiyordu, böylece eline parayla bir İngiltere yolculuğu yaptı.

Burada kaldı Birkaç yıl boyunca bol bol resim yaptı ve burada kanal  gemiciliği ile kanallarda gemilerin seferleri ile ilgili denemeler üzerine eğildi.

Sonra Paris’e gitti burada ilk olarak denizaltı gemisi konusunda çalışmalarla oyalandık, fakat bu konudaki çalışmaları başarıyla sonuçlanmadı. Ardından torpiller konusuyla ilgilendi. İngiltere hükümeti  onunla bir anlaşma yaptı.Torpiller konusundaki çalışmalarını sürdürmesi için yardımcı oldu. Kısa bir süre sonra Fulton 200 tonluk bir gemiyi batıran Torpil yapımını başardı.

Tekrar Amerika’ya dönen Fulton Buharlı gemiyle ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdı ve 1807 yılında yapımını gerçekleştirdiği ‘’ Clermont’’ adındaki gemi Hudson’dan Albany’e 32 saatte ulaşarak büyük şaşkınlık yarattı.

Fulton böylece Yelkenli gemilerin yerine alacak olan Buharlı gemiler dönemini başlatmış oldu.

Fulton ölümünden önce Amerika Devleti için 44 toplu bir savaş gemisinin yapımında baş rol oynadı.

Bir önceki yazımız olan Mitolojide Zeus başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ