28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gökçeada Tatil Rehberi

Gökçeada Tatil Rehberi

İçindekiler

Gökçeada Tatil Rehberi. Gökçeada, kendine özgü coğrafi koşulları, doğası ve doğal kaynaklarıyla Ege Denizinin kuzeybatısında bulunan harikulade bir adadır. Gökçeada, korunan tarihi yapısı ve doğası ile ülkenin en büyük adasıdır.

Ege’nin kuzeybatısında bulunan Gökçeada, Türkiye adaları içinde en büyük yüzölçüme sahip adasıdır. Kirlenmemiş suları ve doğası ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Yeşilin farklı tonlarına sahip çam ağaçları, harika zeytinlikleri ve tarihi yolculuğa çıkaran manastırları ve Rum evleri ile harika bir tatil lokasyonudur. Gökçeada otelleri için sitemizden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Eski adı İmroz olan adanın ilk çağlara giden bir tarihine rastlanmamıştır. Adanın ilk sakinlerinin Pelasglar olduğu bilinmektedir.

Gökçeada Tatil Rehberi

Gökçeada Köyleri

Zeytinli köyü, Tepeköy ve Dereköy koruma altında bulunan Gökçeada köylerindendir. Ünlü Marmaros Şelalesi Dereköy’de bulunmaktadır. Ayrıca Uğurlu köyü ve Şirinköy görülmeye değer Gökçeada köylerindendir. Aydınlı Plajı Eşelek köyünde yer almaktadır. Yerli yabancı turistlerin uğrak lokasyonlarının başında gelmektedir. Rüzgâr sörfü için oldukça iyi bir noktadır. Tuz Gölü’de bu civarda turistlerin ilgi odağı olan farklı noktalardan birisidir.

Görülecekler ve Yapılacaklar

Tarihi Yerler: Eski Bademli köyü koruma altında bulunan tarihi yerlerin başında gelmektedir. Köyde tarihi çamaşırhane ve ilkokul binaları görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir. Yeni Bademli ’de Höyük ve Kokina bölgelerinde arkeolojik kazılarına devam edilen Roma taş mezarlığı da görülmeye değer yerlerdendir.

Gökçeada otelleri ve restoranlarının çoğu Aşağı Kaleköy’de bulunmaktadır. Yukarı Kaleköy ise eski kalenin eteklerine kurulmuştur.

Mutfak Kültürü: Yöresel ‘Çullama’ yemeği, ada şarapları, raziyane ve ısırgan otu gibi yerel bitkilerle yapılan bir lezzettir. Ayrıca adada, Dibek Kahvesi ve Sakızlı muhallebi oldukça meşhurdur.

Sualtı Milli Parkı: Türkiye’nin tek Sualtı milli parkı Gökçeada’da bulunmaktadır. Yıldızköy ile Yelkenkaya arasında bulunan bölge ilginç bir yaşam faunasına sahiptir. Görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya ulaşım feribot ya da arabalı vapur ile sağlanabilmektedir. Gökçeada feribot saatleri kış ve yaz aylarında farklı sefer saatleri ile hizmet vermektedir. Çanakkale Kabatepe limanından Gökçeada’ya düzenli olarak seferler düzenlenebilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ