24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gökçeada, İmroz Gezi Rehberi

Gökçeada, İmroz Gezi Rehberi

GÖKÇEADA NEREDEDİR?

Gökçeada Çanakkale’nin bir ilçesidir, Ege Denizi‘nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer almaktadır.

GÖKÇEADA HAKKINDA

Türkiye’nin en büyük adasıdır. 91 km. kıyı şeridine sahiptir. Yıllık yağış miktarı metrekareye 950 – 1050 mm arasında değişmektedir. Adanın batısında yer alan İncirburnu Türkiye’nin de en batı noktasını oluşturmaktadır.

Adanın batısında yer alan İncirburnu Gökçeada (İmroz; Yunanca: Ίμβρος / İmvros),  Türkiye’nin  en batı noktasını oluşturmaktadır.

Eski ismi İmroz olan adanın Antik Çağ’a ilişkin tarihi konusunda pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Adanın en eski yerleşiklerinin Pelasglar olduğu bilinmektedir. Miltiades adayı M.Ö. 500′de Atina’ya bağlamıştır. Roma egemenliğine kadar Atina yönetiminde kalmıştır. 1455′te Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan Gökçeada, 1922 – 1923 yılları arasında Yunan işgalinde kalmıştır. 1923 yılında Lozan Antlaşması’na göre 22 Eylül 1923′te Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

Yenimahalle’de Merkez Camisi, Fatih Camisi bulunmaktadır. Eski Bademli köyü koruma aktındadır. Köyde Tarihi çamaşırhane, önündeki asırlık çınar ve ilkokul binaları görülmeye değerdir. Yeni Bademli Köyünde arkeolojik kazıları süren Yeni Bademli Höyük ve Kokina yöresindeki iki gömülü Roma Kaya Mezarı görülmeye değer kalıntılarıdır. Otellerin ve lokantaların çoğu Aşağı Kaleköy’dedir. Yukarı Kaleköy eski kale kalıntılarının eteğine kurulmuştur.

Türkiye’nin tek sualtı milli parkı ilginç kaya oluşumlarına sahip Yıldızkoy’la Yelkenkaya arasında kalan bölüm olup TÜDAV’a (Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı) tahsis edilmiş ve Sualtı Milli Parkı ilan edilmiştir. Zeytinli Köyü de koruma altındadır.

Akvaryum Koyu
Akvaryum Koyu

Ada’nın en yüksekteki yerleşimi olan Rum köyü Tepeköy de koruma altındadır. Dereköy ise Ada’nın koruma altındaki en eski köylerindendir. 1950′li, 60′lı yıllarda 600 hanelik çok büyük olan bu köy günümüzde büyük ölçüde terkedilmiştir. 38 metre yüksekliği olan Marmaros Şelalesi’de burada bulunmaktadır. Eşelek Köyü’nde Ada’nın en gözde Aydınlı Plajı bulunur, burası rüzgar sörfü içinde uygundur. Şifalı çamur banyosunun yapıldığı Tuz Gölü’de buradadır. Kuzulimanı’ndan sonra Kaşkaval Burnu ya da diğer adıyla Peynir Kayalıkları Uğurlu Köyü, Gizli Liman, İnceburun ve Şirinköy’de görülmeye değerdir.

GÖKÇEADADA NE YENİR?

Köyde Ada şarapları ile ısırgan otu, rezene, gibi yerel otlarla “cullama” denilen bir yemek yapılmaktadır. Sakızlı muhallebisi ve dibek kahvesi ise artık iyice ünlenmiş durumdadır.

GÖKÇEADADA GÖRÜLMESİ GEREKEN TURİSTİK YERLER

Merkez / Çınarlı
Eski adı;Panaghia Balomeni. Adanın merkezidir, yapımı tamamlanmamış bir havaalanı mevcuttur.

Dereköy
Eski adı;Şinudi. Adanın iç batı kesimindedir.Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin en büyük köyü olarak kabul edilmektedir. 1970′li yıllara kadar Gökçeadanın en büyük köyü olma niteliğini korumuştur. Yoğun göç vermesi nedeniyle şu anda terkedilmiş durumdadır. Ancak Meryem Ana bayramında (15 Ağustos) köy hareketlenir.

Kaleköy
Eski adı;Kastro. Adanın kuzeydoğusundadır. Kaleköy iskelesi, 1.Dünya savaşı sırasında Fransız Donanma Kumandanlığı tarafından düzenlenmiş, 1970li yıllarda Kuzulimanı’na yeni iskele yapılıncaya kadar tüm adanın ulaşımını sağlamıştır.Ancak küçük tonajlı gemilerin ve yatların yanaşması için uygundur. Bu yıllara kadar adanın ulaşımı, Ayvalık ve Gemlik adlı yolcu gemileri ile sağlanmıştır. Haftada iki kez (Çarşamba ve Cumartesi) saat 23:00 civarında adaya ulaşan bu gemiler iskeleye yanaşamadıkları için yaklaşık 1 mil açıkta demirlemek zorunda kalırlardı. Gemiler ile iskele arasında ulaşım balıkçı/süngerci tekneleri ile sağlanırdı. Kaleköy iskelesinin hemen sağ tarafında yer alan tepenin üzerinde köye eski ismini veren kale yer almaktadır.

Kaleköy
Kaleköy

Zeytinli köyü
Eski adı; Aya Teodoroi. Adanın kuzey iç kesimlerinde, Merkez ilçeye çok yakın eski bir Rum köyüdür. Halen küçük bir Rum kökenli nüfus yaşamaktadır.Ayrıca Fener Rum Patriği Bartalehemos’un doğum yeridir.

Tepeköy
Eski adı; Agridya. Adanın kuzeyinde bir Rum köyüdür.

Bademli köyü
Eski adı; Gliki. Adanın kuzeydoğusunda, merkez ilçe ile Kaleköy arasında yer alır.

Yeni Bademli köyü
Yeni kurulan köylerdendir, adanın kuzeydoğusundadır, motel ve pansiyon bölgesidir. Turistlerin uğrak yeridir. Yeşillikler içerisinde doğal bir köy olup denize uzaklığı sadece 500 metredir. harika bir yerdir

Eşelek
Yeni kurulan köylerdendir, adanın güneydoğusundadır, bir tarım bölgesidir, sebze meyve üretilir.

Şahinkaya köyü
Yeni kurulan köylerdendir, Dereköy civarındadır, adanın iç batı kesimindedir.

Şirinköy
Yeni kurulan köylerdendir, adanın güneybatısındadır.

Yenimahalle
Eski adı Evlampio. Merkez ilçe ile Kuzulimanı arasındaki yol üzerindedir.

Aydıncık / Kefaloz mevkii ve plajı (Kefalos)
Adanın güneydoğusunda uzunca bir plajdır, tesisleri mevcuttur, yelken sörfü için idealdir.

Aydıncık / Kefaloz mevkii ve plajı (Kefalos)
Aydıncık / Kefaloz mevkii ve plajı (Kefalos)

Kefaloz burnu (Kefalos)
Adanın güneydoğusundadır.

Kapıkaya mevkii (Stenos)
Adanın güneyindedir, tesisi olmayan bir plajı vardır.

Kaşkaval burnu / Peynir kayalıkları (Kaskaval)
Adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

Kaynarburun (Grarton / Grafton)
Ada’nın doğusunda, Kuzulimanı’nın güneyinde burun

Kokina mevkii (Kokina)

Kömür burnu
İnceburun’un kuzeyinde burun.

Kuzulimanı (Aya Kirikas)
Adanın doğusundadır, Eceabat-Kabatepe’den ve Çanakkale-Merkez’den feribot seferleri yapılır.

Mavikoy / Lacivertkoy
Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

Lazkoyu
Adanın güneyindedir, tesissiz taşlık bir plajı vardır.

Marmaros mevkii
Adanın kuzeybatısındadır, şelalesi ile ünlüdür.

Cugura mevkii (Zagura)
Adanın iç orta kesimlerindedir.

Gizli Liman
Adanın batısındadır, gümrük kurulması durumunda Limni adası ile karşılıklı feribot seferleri başlatılabilecektir, ayrıca taşlık ama tesisi olmayan uzuncana bir plajı vardır.

kalekoy liman 1024x683 - Gökçeada, İmroz Gezi Rehberi Bilgi ve Haber

İnceburun / İncir burnu
Türkiye’nin en batı noktasıdır.

Pınarbaşı mevkii (Spilya)

Yelkenkaya mevkii
Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

Yıldızkoy
Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkının bulunduğu yörededir, adanın kuzeydoğusundadır, dalış için idealdir.

GÖKÇEADAYA NASIL GİDİLİR?

Gökçeada (Kuzulimanı) Çanakkale’den 32 mil, Gelibolu Yarımadasındaki Kabnatepe Limanı’na 14 mil ıuzaklıktadır. Adaya Kabatepe Limanından ve Çanakkale merkezden her gün feribot seferleri yapılmaktadır.

GÖKÇEADA KONAKLAMA

Bölgede yeterli düzeyde otel, motel ve pansiyon bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Fethiye Kelebekler Vadisi başlıklı makalemizde gezi rehberi, seyahat ve seyahat rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ