05.10.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

Benim gibi okunacak gerçek veya dijital kitaplarınız sırada bekliyor ve yığılma büyüyorsa ZenHabits‘den Leo Babauta bize bazı okuma teknikleri öğretiyor. Edineceğimiz bu yeni alışkanlıklar okuma miktarımızı artıracaktır.

1. Okuma tetikleyicileri yaratın.

1) Sabah uyandığınızda veya sabah uyandıktan sonra yapacağınız egzersiz/esneme hareketlerinden sonra

2) Sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeklerinden sonra

3) Gece yatağa gitmeden önceki anları tetikleyici olarak kullanın ve eliniz kitabınıza gitsin. Bu günde 5 tetikleyici demektir. Her bir okuma anında 4 (daha fazla da olabilir) sayfa okursanız günde 20 sayfa demektir. Bu ayda ortalama 200 sayfalık 3 kitap demektir. Diğer tetikleyiciler: tren, metro, otobüs durakları da olabilir.

Daha Fazla Kitap Okumanın Yolları

2. Okumaktan zevk alın. Okumayı bir görev haline getirmeyin. Okumak için kendinizi kasmayın. Kasılma ve sıkıntı hissettiğiniz anda okumayı bırakın. Okuma anlarınıza huzur molaları olarak bakın.

3. Sadece okumaktan zevk aldığınız kitapları okuyun. Bir kitap sizi sıkıyorsa okumayı bırakın.

4. Daima yanınızda kitap taşıyın. Her nereye gidiyorsanız yanınızda bir kitap olsun. Gün içerisinde yakaladığınız altın zamanları (bekleme, tuvalet vb) okuyarak değerlendirebilirsiniz.

5. Dikkat dağıtıcıları uzaklaştırın. Kitap okurken mobil telefonlarınızı dikkat dağıtmıyacak konuma getirin. Sessize alın veya başka bir odaya götürün.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ