13.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Christiaan Huygens Kimdir?

Christiaan Huygens Kimdir?

Christiaan Huygens Kimdir? Huygens’in Hayatı ve Eserleri

Christiaan Huygens Kimdir? Christiaan Huygens 1629 yılında Hollanda Den Haag’ da doğdu. Matematiğe küçük yaşlarda ilgi duymaya başlamıştır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra matematik ve astronomi konuları üzerine tezler hazırladı ve bunları yayımladı.

Sarkaçlı saati icat eden ışığın dalga kuramının öncüsü olan Hollandalı Astronom Huygens, mekanik bilimine önemli katkılarda bulunmuştur. Astronomi alanında ise Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ı ve Orion takımyıldızını keşfetmiştir. İlk bilimsel çalışmaları astronomi üzerine olan Huygens zamanında teleskop daha yeni yeni kullanılmaya başlamıştı. Huygens’de teleskop üzerine çalışmalar yaparak teleskopu geliştirmiş ve yeni bir teleskop yapmıştır. 1657 yılında sarkaçlı saati icat etmesiyle Huygens asıl ününe kavuşmuştur. Ancak beklendiği gibi olmayan saatin icadında yer çekimi hesaba katılmamıştı.

Işığın dalga kuramını ortaya koyduğu Traite de la Lumiere (Işık Üzerine İnceleme) kitabını yazmıştır. Huygens 1665 yılında Satürn’ün uydusu olan Titan’ı keşfetmiştir. Titan o zamana kadar keşfedilmiş en büyük uydudur. Huygens Mars gezegeniyle ilgili çalışmalarda yapmış ve bir Mars gününün yaklaşık 24 saat olduğunu hesaplamıştır. Huygens 1695 yılında Den Haag’ da vefat etmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ