20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çevremizdeki Doğal ve Yapay Işık Kaynakları

Çevremizdeki Doğal ve Yapay Işık Kaynakları

İçindekiler

Çevremizdeki Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir?

Çemizdeki Doğal ve Yapay Işık Kaynakları Nelerdir? Bir yaprağa baktığımızda, yeşil renkli olduğunu biliyoruz çünkü ışık bize yeşil olduğunu söylemek için yapraktan gözlere sıçrar. Peki ışık nedir? Işık elektromanyetik bir radyasyondur. Bu radyasyonun belirli bir frekansı (yaklaşık 390-700 nm) insan gözüyle görülebilir. Etrafımızda gördüğümüz her şey ışıktan kaynaklanıyor. Işık bir enerji şeklidir ve tüm enerjiler gibi bir kaynaktan üretilir. Fizikte bunlara Işık kaynakları denir.

Işık Kaynağı Türleri

Sayısız ışık kaynağı var ama hepsi aşağıdaki iki kategoriden birine göre sınıflandırılabilir.

  • Doğal Kaynaklar
  • Yapay kaynaklar

Doğal Işık Kaynakları

Evren ışık yayan cisimlerle doludur. Bu kaynaklardan gelen ışığın bir kısmı dünyaya ulaşır. Doğada aşağıdaki şeyler ışık yayabilir.

Güneş, dünya için ana ışık kaynağıdır. Güneş, nükleer füzyonun büyük enerji ürettiği merkezdeki büyük bir ateş topudur. Bu enerji, ısı ve ışık olarak ortaya çıkar. Güneşten gelen ışık, dünyadaki yaşamın sürdürülebilirliğinin arkasındaki ana faktörlerden biridir.

Diğer yıldızlar da ışık üretir, ancak uzaklıktan dolayı ışığın yalnızca küçük bir kısmı ulaşır veya ulaşamaz. Ay da ışık yayar ancak kendi başına ışık üretemez. Ay’dan aldığımız ışık, güneşten yansıyan ışıktır.
Bazı canlı organizmalar da ışık üretme yeteneğine sahiptir. Buna biyolüminesans denir. Bu durum organizma içindeki bazı kimyasal reaksiyonların etkisidir. Ateşböcekleri, denizanası, parıltı solucanı, bazı derin deniz bitkileri ve mikroorganizmalar örnek olarak verilebilir.

Yıldırım ve volkanik püskürmeler gibi çeşitli doğal olayları da ışık yayar.

Yapay Işık Kaynakları

Yapay Işık Kaynakları

Doğal kaynakların yanı sıra, ışık yapay olarak da üretilebilir. Yapay olarak üretilen farklı ışık kaynakları üç geniş kategoride toplanabilir.

Akkor Kaynaklar

Bazı nesneler yüksek sıcaklığa ısıtıldığında ışık yaymaya başlarlar. Bu işlemin sonucunda hem kızılötesi hem de görünür ışık üretilir.

Örnek – Mum, akkor lamba.

Lüminesans Kaynakları

Işık, ışıldayan bir malzemede yükleri hızlandırarak üretilebilir. Bunu yapmanın yaygın bir yolu, akımı malzemeden geçirmektir.

Örnek – Floresan tüp lambası, elektrikli ampul

Gaz Deşarj Kaynakları

Elektriği çok düşük basınçta belirli gazlardan geçirmek de ışık üretebilir.

Örnek – Neon lambası, Sodyum lamba.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ