20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cep Telefonlarda Radyasyon Değerleri

Cep Telefonlarda Radyasyon Değerleri

Cep Telefonlarda Radyasyon Değerleri

Cep telefonları radyasyon yayıyor bunu biliyormuydunuz? Günlük yaşamımızda vazgeçemediğimiz cep telefonları sağlığımıza zararlı radyasyon yaydığı bilimsel bir gerçek. Peki hangi telefon ne kadar radyasyon yayıyor?

Cep Telefonların radyasyon yayma değerleri
Cep telefonlarının radyasyon yayma değerlerine SAR değerleri deniyor. Kullanılan cep telefonları için maksimum SAR değeri limiti 2 W/kg olarak belirleyen bilim adamları bu değerlere dikkat etmemiz gerektiği noktasında uyarıyor. Günümüz telefonlarının zaten bu sınırlarda ve altında olduğu da iyi bir durum. Bazı modeller sınıra yakınken bazıları da hemen hemen hiç radyasyon yaymıyor. Dünyaca tanınmış markalardan şaşmamanın ne kadar yerinde olduğu bir kez daha kanıtlanmış olsa gerek. Sahte Çin mallarından siz siz olun uzak durun.

Telefon alırken SAR değerlerini de incelemeniz gerektiğini tavsiye ederiz. Telefonun pahalı olması demek en sağlıklı olacak anlamınada gelmemektedir. SAR Değeri 2 W/kg seviyesi yetlişkin insanlar için normal bir seviyedir. Fakat çocuklu aileler için SAR değerine daha çok önem verilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Nano Teknoloji Nedir? başlıklı makalemizde teknoloji ve teknoloji haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ