19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler

Eğer internete girme gibi bir planınız varsa, o halde ilk işiniz bir alan adı ve ardından bir hosting paketi almak olacak.

Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler

Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler; eğer internete girme gibi bir planınız varsa, o halde ilk işiniz bir alan adı ve ardından bir hosting paketi almak olacak.

Peki hosting alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Sınırsız web alanları ve trafikler gerçek olabilir mi yoksa birileri sizi mi kandırıyor. Web hosting firmalarından hangisini seçeceğinize karar vermeden önce bu yazıyı mutlaka okuyun. Kararınızı değiştirecek 10 ayrıntı burada.

Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir

1. Fiyat: Hosting paketinizi seçmeden önce elbette en önemli adım bütçenizi gözden geçirmeniz olacaktır. Bazı hosting firmaları bir veya iki yıllık ödeme yaptınığızda size indirim yaparlar. Bu indirimler peşin ödeme yapabilecekseniz iyi bir avantaja dönüşür. Ancak ne olursa olsun hosting hizmeti için vereceğiniz para aylık 5 doları geçmesin. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve artık aylık 5 dolarlık ödemelerde de kaliteli hosting hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Ancak yine de ekstralarınız varsa bu ücreti aylık 10 dolara kadar çıkartabilirsiniz.

2. Alan adı sınırı: Eğer birden fazla web siteniz varsa, birden fazla alan adı kaydına izin veren bir hosting seçmeniz gerekiyor demektir. Artık neredeyse bütün hosting firmaları sınırsız alan adı sunuyor ancak siz yine de 20’den az alan adı sınırı olan hostingleri tercih etmeyin.

3. Veritabanı sınırı: Alan adı sınırı ile birlikte dikkat etmeniz gereken bir başka ayrıntı da veritabanı sınırı olmalı. Örneğin size sınırsız alan adı desteği veren ancak sadece 10 veritabanı kurmanıza izin verecek bir hosting firmasında diğer web alanlarınızda veritabanı kullanmayan html ile hazırlanmış basit siteleri barındırabilirsiniz. WordPress ve joomla gibi hazır kodların da veritabanına ihtiyaç duyduklarını unutmayın.

Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler

4. Çökmelere dikkat: Hosting seçerken “down time”a dikkat etmeniz gerekiyor. Bu, sitenize bağlanmaya çalışıp bağlanamadığınız zaman anlamına gelri ve eğer ticari bir siteniz varsa bu imaj hiç de iyi olmaz. Her ne olursa olsun hiç kimse sitesine bağlanamama sorunu yaşamak istemez. (wordpress kullanıyorsanız cache tutmanız da fayda var.)

5. Trafik limiti: Trafik limiti önemli bir ayrıntı. Web sitenize gelen her bir kullanıcı sitenizde bir trafik yaratır ve hostinginizin bu trafiği karşılayacek bir altyapısı olması gerekir. Trafik sınırında dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı ise anlık işlem sınırıdır. Birçok web hosting firması terabyte’lara varan trafik sunarlar ancak aslında bu limit hiçbir zaman kullanılamaz. Önemli olan aynı anda sitenizde en fazla kaç sorguya izin verildiğidir. Örneğin 20 kullanıcınız aynı anda veritabanınızda bir sorgu çalıştırdığında (sorgudan kasıt bir linke tıklanması bile olabilir) hosting firmanızın ne tepki vereceğidir. Bu sınıra dikkat edin ve genellikle son teknolojiyi kullanan firmaları tercih edin. Anlık işlem sınırı olmayan firmaları ise kaçırmayın. Unutmayın sınırsız web trafiğini hiçbir zaman 5-10 dolara alamazsınız.

6. Web alanı: Özellikle birden fazla alan adı kullanıyorsanız veya büyüme eğilimi gösteren bir siteniz varsa, fazla web alanına ihtiyaç duyacaksınız demektir. Sitenize eklediğiniz her bir içeriğin web’de bir yer işgal ettiğini, özellikle fotoğraf ve video ağırlıklı içerik sunuyorsanız daha fazla yere ihtiyacınız olacağını unutmayın. Örneğin bir bloga 2-3 yıl içerik girdiğinizde ne kadar web alanına ihtiyacınız olacağını hesaplayarak hosting kararınızı verebilirsiniz.

7. Müşteri hizmetleri: Bu önemli bir ayrıntı. Birçok web hosting firması 7/24 hizmet sunduğunu iddia eder ancak bu aslında hiç de böyle değildir. siz müşteri hizmetlerine ulaşmak istediğinizde en azından 3-5 adımı geçmeniz gerekir ki bu hiç de hoş olmaz. Bazı hosting firmaları da e-postalarınıza çok geç dönerler. Hosting seçerken telefonla ulaşabileceğiniz birilerinin olmasına özen gösterin. İngilizceniz yoksa yurt içinden iyi bir hosting firması bulun, böylece sorunla karşılaştığınızda derdinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz.

Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler

8. Cpanel: Hosting firmanızın size sunduğu bir cpanel olması sizi birçok sorunla uğraçmaktan kurtarır. İstediğiniz herşeyi çok kısa sürede yapmanızı sağlayan kontrol paneli sayesinde, hosting tecrübeniz olmasa bile siteniz iin gerekli olan minimum ayarları kendiniz yapabilirsiniz. Bu çok önemli, hostinginizde mutlaka bulunsun.

9. Paranızı geri ödeme garantisi: Bu da önemli bir ayrıntı ancak ne yazık ki biZim ülkemizde henüz tam oturmuş bir sistem değil. Yurtdışından hosting aldığınızda genellikle hiçbir neden göstermeden 15 gün ya da 30 günlük süreler içerisinde paranızı geri alma garantiniz vardır. Mümkünse buna dikkat edin. aldığınız hostingden memnun kalmadığınızda geri dönebilesiniz. para geri ödeme garantisi aynı şekilde firmanın güvenilirliğini ve büyüklüğünü de gösterir. Üstelik hosting servisini birebir deneme şansına sahip olursunuz.

10. İncelemeler: Hosting almadan önce, karar kıldığınız firma ile ilgili internette mutlaka bir araştırma yapın bulabilirseniz kullanıcı yorumlarını okuyun. kararınızı etkileyecek en önemli adım belki de bu.

Sonuç olarak hosting seçerken web sitelerinin size sundukları herşey sınırısız paketlerinden mümkün olduğunca uzuk durun. Sonuçta sınırsız web alanı, sınırsız trafik gibi ifadeler ancak yüksek kalitede sunucularda sağlanır, yani kendi seervarlarınızda. Hosting paketlerinde sizinle birlikte bilgisayarı en iyi ihtimalle başka 500 sitenin daha paylaştığını düşünün ve mantık sınırları çerçevesinde size en uygun fiyatı en iyi özelliklerle sunan bir paket alın. 3-5 dolara herşey sınırsız paketlerde sorun yaşayacağınızı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Vaktinin Çoğunu Ayna Karşısında Geçirenlere Dikkat başlıklı makalemizde yaşam ve yaşam haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ