20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cep Telefonları Neden Patlar?

Cep Telefonu patlar mı? Cep telefonu patlaması nedir? Cep telefonlarının patlama sebepleri nelerdir?

Cep Telefonları Neden Patlar?

Cep Telefonları Neden Patlar? Cep telefonlarınızı korumak için kullandığınız koruma kılıfları telefonunuzun alev almasına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Orijinal olmayan pil ve telefonlardaki fazla uygulamalar bile telefonunuzun alev almasına sebep olabilir.

Cep telefonların alev alması yada cep telefonu patlaması hakkında önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, yanlış kullanım yada orjinal olmayan aksesuar ve uygulamaların telefonunuzun zarar görmesi yanında sağlığınızı da ciddi manada tehdit ettiği yönünde uyarılar yapmaktadırlar. Cep telefonu patlaması nasıl olur alev almasına sebep olan faktörler nelerdir aşağıda anlatmaya çalıştık..

SAHTE AKSESUARLAR PİLLER KULLANMAYIN

Orijinal olmayan pillerin, aksesuarların hatta kulaklıkların da cep telefonu patlamalarına sebep olabiliyor. Cep telefonu patlaması ve yanmasında orijinal olmayan piller ön sırayı almaktadır. Sadece yan sanayi piller değil, orijinal olmayan ve nerede hangi şartlarda ve hangi kalitede malzemeler ile üretildiği de belli olmayan piller telefonların alev almasına yada patlamasına sebep olabiliyor. Yan sanayi şarj adaptörleri, oto şarj aparatları hatta kulaklıklar bile buna benzer olaylara yol açabiliyor. Voltajı düzgün olarak cep telefonuna adapte edemeyen şarj cihazları yangına sebep olabiliyorlar.

SÜREKLİ YÜKSEK ISIYA MARUZ KALAN TELEFONLAR ALEV ALABİLİR

Cep Telefonları Neden Patlar?

Sık sık ‘Cep telefonum çok fazla ısınıyor’, ‘Kendi kendine kapanıyor, ekranım donuyor’ gibi şikâyetlerin önemli bir kısmını yüksek ısı sebebiyle oluşmakta. Sürekli yüksek ısıya maruz kalan ve sentetik hammaddeler ile imal edilmiş olan cep telefonlarının ana kartları bu ısı sebebiyle rahatlıkla deforme olabilir, hatta alev alabilir.

TELEFONUN PİLİ PATLAYABİLİR

Yüksek ısıya maruz kalan ve koruma kılıf sebebiyle kendini soğutmayan cep telefonunda zamanla pilinde ve ana kartında deformasyonlar başlayabilir. Ana kart ve pil üzerinde olumsuz etki yaratan aşırı ısınma, uzun süre devam etmesi durumunda cep telefonunun pili patlayabilir ve yanabilir.

GEREKSİZ UYGULAMALAR VE UZUN SÜREN UYGULAMA KULLANIMI

Telefonlardaki uygulamalar cep telefonunun yükünü haddinden fazla artırırlar. Bu uygulamaların özellikle gereksiz yere ve uzun süre açık tutulması durumunda cep telefonları üzerinde olumsuz etki yapabiliyor. Özellikle telefonun ve pilin aşırı ısınmasına sebep olabiliyor bu uygulamalar. Gereksiz uygulamaları ihtiyaç dışındaysa kapatmak ve uygulamaları uzun süre kullanmaktan kaçınmalı ve ısınan telefonu mümkün olduğunca havalandırılması sağlanmalı.

Bir önceki yazımız olan Hosting seçmeden önce bilmeniz gerekenler başlıklı makalemizde teknoloji, teknoloji haberleri ve web hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ