25.07.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz SSD nedir? Günlük hayatımızda hangi alanlarda kullanabiliriz ne işe yaradığı hakkında fikirler edinmek istiyorsanız tanımını basit bir şekilde şöyle anlatabiliriz.

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz SSD nedir? Günlük hayatımızda hangi alanlarda kullanabiliriz ne işe yaradığı hakkında fikirler edinmek istiyorsanız tanımını basit bir şekilde şöyle anlatabiliriz. SSD’lerin çalışma mantığı ile Hard disklerin çalışması arasında fark vardır. SSD’lerde veriler NAND flash içerisinde saklanır. Bellek içerisindekiler tıpkı bilgisayarımızda bulunan RAM’ler gibi hızlı çalışmaktadır. SSD’in avantajı hem az ses çıkarması ve hard disklere göre daha hızlı okuma – yazmasından dolayı tercih edilmesidir. Hard disklerde ise bunun aksine veriler plaka içerisinde ki sektörlerde tutulmaktadır. Bu plakalar yalnızca hard disk içerisinde ki motorlarla çalıştırılarak döndürülür ve bu şekilde okuma – yazma beyni tarafından okunur. Yani buradan anlayacağınız bilgi ve veri depo alanı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca SSD’lerde yapacağınız bir işlemin bekleme süresi daha kısadır hard disklere göre.

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okuma/Yazma Hızı Nedir? SSD alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında okuma/yazma hızı önemlidir. SSD kullanmamızdaki temel amaçlardan biri hız olduğu için alırken mutlaka üzerinde yazan okuma/yazma hızına dikkat etmenizde fayda var. Bu hız ile ne gibi değişikler olduğunu şöyle sıralayabiliriz;

  • Bilgisayarınızın açılış süresi minimum seviyeye kadar iner ve muhteşem bir şekilde hızlanmış olur.
  • Ve yine SSD üzerine kurulmuş program ve oyunlar aynı orantıda hızlanır ve kullanım süreleri artar.
  • Bir dosyayı kaydetmek, kopyalamak, taşımak ve açmak içinde bu hızdan faydalanabiliyorsunuz
  • Bilgisayarın genel hızı olarak bir artış görülür ve bütün bunlar PC performansını olumlu etkiler.

Sata II / Sata III Nedir?

SSD alırken paketin üzerinde yazan Sata II ve Sata III ifadeleri anakart üzerinde bağlanan Sata terminalleriyle ilgisi bulunmaktadır. Alırken size en çok fayda sağlayacak olan Sata III paketidir yalnız ilk defa alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir şey daha var. Bilgisayarınızın anakart desteğinin Sata III destekli olması gereklidir. Aksi halde bilgisayarınız bunu desteklemiyor ise Sata III almanız size performans açısından bir şey getirmeyecektir. Uyumlu almanızda fayda var.

SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçek Hız Değerlerine Bakın

SSD almaya gittiğinizde genellikle üzerinde yazan hız değerleri birbiriyle uyuşmuyor olması sizi mağdur edebilir. Mağdur olmamanız için nereden anlayabiliriz diye düşünüyorsanız internette bu konuyla ilgili testler mevcut bu testlere bakarak gereken bilgiyi alabilirsiniz.

Güvenilir Firmaları Tercih Edin

Mağdur olmamanız için ve verimli bir performans alabilmek için hakkını veren bir ürünü almak ister herkes. Biraz bütçeye uygun biraz da performans açısından verimli olarak güvenilir yerleri seçmekte fayda var. Bazen güvenilir yerlerin pahalı olması bize ucuza yönlendiriyor ama araştırarak güvenilir ve kaliteli ürünleri bulmak mümkün.

Bir önceki yazımız olan PostBee Nedir Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ