20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çay gurmelerinden çay demleme tüyoları

Çay gurmelerinden çay demleme tüyoları

Çay gurmelerinden çay demleme tüyoları. İnsan bu kadar çay gurmesini bulur da iyi çay demlemenin tüyolarını istemez mi? İyi çay demlemek için kullanılan demlikten çayın miktarına kadar dikkat edilmesi gereken pek çok şey var. Bu detayları Yahya Kemal Sarı’dan öğreniyoruz:

İyi bir çay demlemek için kaynamış suyun çayın üzerine dökülmesi gerekiyor. Yani klasik demleme yönteminden şaşmamak gerek. Demlenmesi için 15-20 dakika yeterli.

Türkiye’de iki katlı demlik kullanılır, alttan ısısıyla demin soğumasını engellesin diye. Bizim önerimiz porselen demlik. Çünkü porselen, çayı döktükten sonra ağzı kapatıldığında ısıyı hapsettiği için kendi ısısıyla demleniyor çay. Bir nevi termostat görevi görüyor.

Çay demli olsun diye çok fazla çay konuluyor. Böyle olunca içindeki çay tanelerinin hepsi ıslanmıyor. Oysa içindeki çay tanelerinin birinin bile ıslanmaması çaya hamlık veriyor. Demliğin dörtte birini çay koyarsak geri kalan dörtte üçü su olmalı.

Demliğe tıka basa su doldurulmamalı. Çay yaprakları suyu emdiği zaman hacmi genişler, demliğe sığmaz. İyi demlenemeyen çay yine ham kalır.

Gerçek çay tadını alabilmek için şekersiz içilmesini tavsiye ediyoruz. İsteğe göre şeker yerine iki çay kaşığı süt çayın tadını yumuşatır. Özellikle şeker kullanmak istemeyenlere tavsiyemiz bu.

Bir önceki yazımız olan Marketlerde Az Para Harcamanın Püf Noktaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ