27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Buzdolabındaki Koku Nasıl Engellenir

Buzdolabındaki Koku Nasıl Engellenir

Buzdolabındaki Koku Nasıl Engellenir? Zaman zaman buzdolaplarında meydana gelen kötü kokular ev hanımlarını en çok huzursuz eden durumların başında gelir. Buzdolabındaki kötü kokularla karşılaşılmaması için öncelikle bu konuyla ilgili olarak gerekli önlemlerin alınması gerekir. Şimdi, buzdolabı kokusunun engellenmesi için neler yapılabileceğine bir göz atalım.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Engellenir?

Buzdolabı kokusunun engellenmesi için öncelikle dolabın sürekli olarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Prizdeki temassızlıklar ya da sigortadan yaşanan problemler buzdolaplarının sürekli çalışmasını engelleyerek öncelikle yiyeceklerin kokmasına, daha sonra da oluşan kötü kokuların buzdolabına sinmesine sebep olabilirler.
Buzdolapları mutlaka belirli aralıklarla temizlenmeli ve bu temizlikte buzdolabının sökülebilen parçalarının yanında iç yüzeyi de güzelce temizlenmelidir. Buzdolabı temizliğinde kimyasal içerikli maddelerden ziyade sirke ve karbonat gibi doğal maddeler kullanılmalıdır.
Buzdolabına yiyecekler kesinlikle ağzı kapalı kap ve poşetlerde koyulmalıdırlar. Ağzı açık kaplardaki besin maddelerinden kaynaklanan buharlaşma, koku moleküllerinin buzdolabına sinmesine yol açar. Özellikle peynir gibi maddeler, kısa süre içerisinde buzdolabının kokmasına yol açabilirler. Ayrıca bozulmuş gıdalar ile çürümüş meyve ve sebzeler de buzdolabı kokusuna yol açar. Bu sebeple bozulmaya başlayan gıdalar acilen buzdolabından çıkartılmalıdır.
Buzlukta ve derin dondurucuda saklanan et ve balık gibi gıdalar da mutlaka ağızları kapalı şekilde saklanmalıdır. Eğer uzun bir yolculuğa çıkılacaksa da, yaşanabilecek herhangi bir aksiliğe karşı buzlukta et ve balık bırakılmamalıdır.
Buzdolabı içerisindeki gıda yerleşimine dikkat edilmelidir. Gıdalar yerleştirilirken havalandırma kanallarının önleri kapatılmamalıdır.

Eğer alınan tüm önlemlere rağmen buzdolabında yine de kötü kokular oluşmuşsa bu durumda bu kötü kokuların giderilmesi için bazı önlemler alınması gerekir.

Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki kötü kokuların giderilmesi için bir çay tabağı içine koyulan karbonat buzdolabı içerisinde bekletilebilir.
Buzdolabı kokusunun giderilmesi için en çok kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise buzdolabında açık bir bardakta ya da kapta süt bekletilmesidir.
Mangal kömürü de buzdolabındaki kötü kokuları alır. Bunun için bir kap içerisine bir miktar mangal kömürü koyularak buzdolabı içerisinde bekletilmelidir.
Demlenmiş ve soğumuş çaydan küçük bir kaseye ya da bardağa koyulup üzerine birkaç dilim limon koyularak buzdolabında bekletilmesi de buzdolabı kokularının giderilmesinde etkilidir.
Bu yöntemlere ilave olarak buzdolabında gazete kağıdından yapılan tomarın bekletilmesi, pirinçli kahve bekletilmesi ve kavun kabuklarının bekletilmesi de buzdolabındaki kötü kokuları gideren alternatif yöntemlerdir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Kumaşlar Ön Yıkama Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ