01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Temperli Cam Nedir?

Temperli Cam Nedir?

Temperli Cam Nedir? Temperli cam, standart camın potansiyel bir tehlike oluşturabileceği uygulamalarda düzenli olarak kullanılan iki tür güvenlik camından biridir. Temperli cam, standart camdan dört ila beş kat daha güçlüdür ve arızalandığında keskin parçalara ayrılmaz. Temperli cam, aşırı ısınma ve hızlı soğutma işlemiyle üretilir ve normal camdan daha sert hale gelir.

Temperlenmiş camın kırılgan yapısı kırıldığında küçük oval şekilli çakıllara dönüşmesine neden olur. Bu keskin kenarların tehlikesini ortadan kaldırır. Bu özellik nedeniyle, mukavemeti ile birlikte, temperli cam genellikle güvenlik camı olarak anılır.

Temperlenmiş camı iyileştiren termal işlem, aynı zamanda ısıya dayanıklı hale getirir. Temperli cam, karafları otomatik kahve makinelerinde ve fırınlardaki pencerelerde yapmak için kullanılır. Bilgisayar ekranları, çatı pencereleri, kapı camları, küvet muhafazaları ve duş kapıları, temperli camları bulacağınız yerlere daha fazla örnektir. Bina kodları ayrıca temperli camdan yapılacak birçok kamu yapısının pencerelerini gerektirir.

temperli cam

Otomobiller, arka cam ve yan camlar için ön cam ve temperli cam için farklı tipte bir güvenlik camı kullanır. Ön camlar, iki cam levha arasında bir plastik levhayı sandviçleştiren lamine camdan yapılmıştır. Ön cam kırıldığında, cam paneller sürücüye veya diğer yolculara zarar vermek için düşmekten ziyade plastik filme yapışır.

Temperli cam benzersiz bir şekilde kırılır. Camın herhangi bir kısmı arızalanırsa, panelin tamamı bir kerede paramparça olur. Bu, onu normal bir camdan ayırır; bu, izole bir etkiden küçük bir çatlak veya lokal kırılma yaşayabilir. Temperli cam, arızaya neden olan olaydan sonra da uzun süre başarısız olabilir. Stresler, kusur patlayana kadar oynamaya devam eder ve tüm panelin kırılmasını tetikler.

Son yıllarda, akrilik, sıcaklığın bir faktör olmadığı birçok uygulamada temperlenmiş camın yerini almıştır. Akrilik camdan 20 kat daha darbeye dayanıklıdır ve temperli cam gibi kırılmaz. Bunun yerine, darbe yeterince güçlü ise akrilik çukurlar. Eğer kuvvet akrilikin bozulmasına neden olursa, kırılmadan çatlayacaktır.

Akrilik ayrıca camın ağırlığının yarısıdır ve diğer birçok avantajı vardır. Ancak yanıcıdır. Bu nedenle, bir akrilik kahve sürahisi veya fırın kapısı bulamazsınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ