24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Paslanan Bıçaklardaki Leke Nasıl Çıkarılır

Paslanan Bıçaklardaki Leke Nasıl Çıkarılır

Paslanan bıçaklardaki leke nasıl çıkarılır

Paslanan bıçaklardaki leke nasıl çıkarılır. Bıçak, konserve açacağı gibi eşyalarınız paslandığında bir soğanı ortadan ikiye kesin, üzerine pudra şekeri ya da toz şeker serpin.

Paslı bölgeyi ovun. Pasın kolayca çıktığını göreceksiniz.

Paslanan Kaşık Nasıl Temizlenir?

Kaşık, çatal, bıçak, tencere, tava gibi metal yüzeylerdeki pas lekesini çıkartmak için kullanabileceğiniz onlarca yöntem var. Üstelik bu çözümler hem etkili, hem de toksik maddeler içermediğinden son derece sağlıklı.

Uyarı: Paslanmaz çelik kaşıklarda ve diğer mutfak ekipmanlarında uygulama yaparken, çizilmelerin önüne geçmek için fazla güç kullanmadan, özenli bir şekilde uygulama yapmaya dikkat edin. Değerli çatal bıçak setleri, antika parçalar gibi riske atmak istemeyeceğiniz ürünlerde profesyonel bir pas çıkarıcı ürün kullanmayı deneyin.

Paslanan Bıçaklardaki Leke Nasıl Çıkarılır

Limon suyu ve tuz yöntemi: Bir limonu ortadan ikiye kesin ve üzerine 1 çay kaşığı tuz ilave edin. Paslı kaşığı limon ve tuz ile küçük bir kabın içinde ovalayın.1 saat bekledikten sonra eski bir diş fırçası ile fırçalayın. Bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

Karbonat yöntemi: Temiz bir parça bezi, musluk suyu altında ıslatın. Üzerinde 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edin. Karbonatlı bez ile kaşığı ovalayıp, pas lekesinin çıkmasını sağlayın. Gerekirse işlemi tekrar edin. Bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

Sirke yöntemi: Pas lekesi olan kaşıkları, üzerine çıkacak kadar sirke dolu bir kabın içerisinde 1 saat boyunca bekletin. Pas lekesi hafifse, sirkeye batırılmış bir bez ile silmeyi deneyin. Bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

Limon tuzu (sitrik asit) yöntemi: Paslı kaşığı plastik bir kap içine alın. Üzerine limon tuzu ekleyip, ardından sıcak su dökün. İnatçı pas lekeleri için bir gece boyunca bu karışımda bekletip, ertesi sabah bol su ile duruladıktan sonra temiz bir bez ile kurulayın.

Metal eşyalarda pas lekesini önlemek için

Pas, metalin oksitlenmesiyle oluşan kimyasal bir işlemdir. Metalleri her zaman kuru tutmaya dikkat edin.
Nem oluşumunu önlemek için her yıkamadan sonra metal aparatları kuru bir bez ile su kalıntısı kalmayıncaya kadar kurulayın.
Metal eşyaları kuru ve serin bir alanda muhafaza edin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ