21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Beyaz Balina Özellikleri Nelerdir?

Beyaz Balina Özellikleri Nelerdir?

Beyaz Balina Özellikleri Nelerdir? Balinalar en büyük deniz canlılarından biridir. Beyaz balinaları diğer balinalardan ayıran özellik, renklerinin kar beyazı oluşu ve alın bölgelerinde şişliğe benzeyen çıkıntıdır. Beyaz balinalar suyun alında çıkardıkları kuş sesine benzer sesten ötürü deniz kanaryası ismini de almaktadır. Beyaz balinalar denizlerde ve bazı bölgelerdeki büyük nehirlerde yaşarlar. Boyları 4-5 metre uzunluğuna kadar ulaşmaktadır. Sürü halinde yaşayan beyaz balinalar 3 kişiden başlayan sürüleri yüzlü sayılara çıkabilmektedir.

Beyaz Balina Özellikleri Nelerdir?

Beyaz balinaların çiftleşme dönemleri kışın olurken yavru balinaların doğması ilkbahar, yaz aylarında olur. Erkek balina 8 yaşında üreme olgunluğuna erişirken, dişi balinalar 5 yaşında üreme olgunluğuna ulaşır. Çiftleşme sonrası 15 ay süren bir hamilelik süresi sonrası yavru balinayı 2 yıl annesi emzirerek besler.

Beyaz balinalar su canlıları ile beslenirler. Somon balıkları, mürekkep balığı gibi küçük balıkları yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Avını yakalama konusunda çok sinsi hareket eden beyaz balinaya katil balina ismi de verildiği yerler olmuştur. Beyaz balinalar insanlardan uzak kesimlerde yaşamlarını sürdürmelerine rağmen bazı balıkçılara saldırdıkları, hatta insanları av olarak gördükleri durumlar yaşanmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ