27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İndikatör Nedir Nerelerde Kullanılır?

İndikatör Nedir Nerelerde Kullanılır?

İndikatör Nedir Nerelerde Kullanılır? İndikatör genel olarak herhangi bir atom içerisinde bir maddenin var olup olmadığını test etmeye yaramaktadır. İndikatör nerelerde kullanılır diyecek olursanız indikatörlerin bir çözeltinin asidik mi yoksa bazik mi olduğunu anlamak için kullanıldığını söyleyebiliriz. İndikatörler genel olarak madde özellikleri içerisinde ayraç görevini üstlenmektedirler çünkü indikatörler sayesinde asidik ve bazik bölgeler rahat bir şekilde ayırt edilebilmektedir. Genel olarak asidik ve bazik bölgeler analiz edilip belirlendiğinden dolayı indikatörler kendi içerisinde asidik ve bazik olmak üzere iki sınıfa ayrılmıştır.

Çözeltiler içerisinde yer alan PH indikatörlerin hangi yöne doğru renk değiştirdiklerini belirlemektedir. Bir titrasyon evresinde titrasyonun bittiği an indikatörler aracılığıyla kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. İndikatör genel olarak renk değiştirdiğinde titrasyonun bittiğinden söz etmek mümkündür. İndikatörler sayesinde çözeltilerin asidik mi yoksa bazik mi oldukları genel renk değişimi referans alınarak belirlenmektedir.

İndikatör Nedir Nerelerde Kullanılır?

İndikatörler genel olarak çözeltilerin sahip olduğu PH aracılığıyla renk değiştiren aşırı derecede kompleks yapıdaki bileşiklerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi indikatörler titrasyonun bitiş noktasını belirlemek maksadıyla kullanılmaktadır. Özellikle kimya alanında çalışma yapan kişiler maddelerin özelliklerini belirlerken yoğun bir şekilde indikatörlerden faydalanmaktadırlar. Bu sayede maddelerin özelliklerinin rahat bir şekilde belirlenmesi mümkündür. Kimyasal konular genel olarak deneye dayalıdır. İndikatörleri daha rahat bir şekilde anlamak adına özellikle deneysel gözlemlerin yapılması ciddi derecede faydalı olacaktır. Kimya

Bir önceki yazımız olan Bilişim Teknolojisinin Yararları ve Zararları başlıklı makalemizde bilişim teknolojisi ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ