29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem. Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem kısa bilgi, Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem ile ilgili kompozisyon örneği vermek üzere bu yazımızı sizlere hazırladık.

Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin gelişip kendisini çağdaş medeniyetler seviyesine yetiştirebilmesi için bilim ve teknolojinin gelişmesinin de şart olduğunu ifade ederek “İlim, fen ve uzmanlık nerede varsa gidip, sanayi nerede varsa gidip öğrenmeye mecburuz. Bilim ve teknik nerede ise oradan alacağız ve herkesin kafasına koyacağız. Bilim ve teknik için kayıt ve şart yoktur.” sözünü dile getirmiştir ve Mustafa Kemal Atatürk bu sözü ile biz Türk milletine her daim bilim ve teknolojinin izinden gitmemizi öğütlemiştir.

1936-1937 yılları arasında kendi elleriyle Geometri kitabını kaleme alan Mustafa Kemal Atatürk, bu kitapta Arapça kelimeleri terk ederek tamamen Türkçe kelimeler kullanmıştır.

Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

1935 yılında yer altı kaynaklarının çıkarılması ve kullanılması için Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nü ve Etibank’ı kuran Mustafa Kemal Atatürk, 1933 yılında aynı zaman da ziraat yani tarım alanında da bilimsel çalışmalar yaparak tarım alanında gelişmelere ortam hazırlamıştır ve bu alanda Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü’nü kurmuştur.

Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk, ilköğretimi devlet kontrolünde parasız ve zorunlu hale getirmiştir ve Millet mekteplerinin açılmasında öncülük etmiştir.

1932 yılında Türk Dil Kurumu kurarken Mustafa Kemal Atatürk bir yandan da kız ve erkek sanat ve meslek okulları açtırmıştır.

1935 senedinde ilk kez Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin açılışı yapılmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ