20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Zalim İmparator Caracalla Kimdir?

Zalim İmparator Caracalla Kimdir?

İçindekiler

Zalim İmparator Caracalla Kimdir?

Zalim imparator olarak bilinen ve günümüzde hakkında halen bilinmeyen birçok gizem bulunan Caracalla ile ilgili detayları siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. İşte merak ettiğiniz Zalim İmparator Caracalla Kimdir? Sorusunun cevabı.

Merak edilen Zalim İmparator Caracalla Kimdir?

MS188-217 yılları arasında yaşayan Roma imparatorudur. Tarihte kardeş katledilmesine çok kez şahit olduk, ancak Caracalla henüz yeni doğan kardeşini annesinin kollarında öldürtecek kadar zalim bir imparator olarak tarihte yerini almıştır. Hatta kardeşi olan Geta’nın yandaşı olarak tabir edilen 20 Bin kişiyi de öldürten bir imparator olarak dikkat çekmektedir.

İmparator Caracalla Kimdir?

İmparatorluğun gerilemesinde payı büyüktür

Roma imparatoru olduğu dönem içerisinde özelikle halkının refah düzeyini arttırmak için hamamlar ve benzeri yerler yaptıran Caracalla’nin o dönem içerisinde imparatorluğun zayıflamasına yol açtığı tarih sayfalarında yer almaktadır. MS 212 yılında yayınlaşmış olduğu Constitulio Antoniniana isimli fermanı ile de oldukça ünlü bir tarihçidir.

Dönemin ünlü tarihçilerinden olan Montesquieu Caracalla hakkında ise,” O dönem içerisinde yaşamış en zalim insan olabilir. Roma şehrinde zulüm yapmakla kalmazdı aynı zamanda dünyanın her tarafına şiddet ve terör saçardı.” İfadelerine yer vermiştir.

Caracalla Hamamı

Terme di Caracalla, Caracalla Hamamı MS 211-217 yılları arasında Septimius Severus ve oğlu Caracalla dönemlerinde Roma’da inşa edilen hamam. Halka açık ve ücretsiz olarak kullanılmıştır.

Büyük İskender hayranı bir İmparator Caracalla

Büyük İskender’e duymuş olduğu hayranlığın son derece saplantılı olmasından dolayı birçok kişi tarafından alay edilirdi. Alay edilen kişilerin tespit edilmesinden sonra da o kişilerin hayatta kalma şansları bulunmuyordu. İskender, hayranlığı yüzünden yaşantısını, giyinişi, davranışları ve yaptığı bütün hareketlerin Büyük İskender’e benzemesi aslında alay konusu olması için yeterlidir.

Batıl İnançlı bir İmparator

Yahudilerin ve Hristiyanların inanışlarına saygı göstermesine rağmen son derece batıl inançları vardı. Özelikle babası ve kardeşi olarak saydığı Mısır Tanrısı Serapis’e adeta tapardı. Mısırlıların dinleri ile özdeşleşen bu huyu yüzünden Roma İmparatorluğu döneminde Mısır Tanrısı yani heykeli yaptıran tek imparator olarak da dikkat çekmektedir.

Caracalla, MS 214 yılında çıktığı doğu seferinde aslında son derece başarılı işlere imza attı. Ancak MS 217 yılında yine bir doğru seferinde çıktığı sırada Karrhae’de çatışma sırasında bir subay tarafından öldürülerek tarih sahnesinden silinmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ