20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yetenek Nasıl Geliştirilir

Yetenek Nasıl Geliştirilir

Yetenek Nasıl Geliştirilir? Yetenek, birçok farklı alanda olabilen kişilerin daha iyi yapabildikleri ve geliştirilmeye açık yetilerdir. Yetenekler, sayısal ve sözel zekaya bağlı olarak gelişebilmekte ve aktif bir şekilde kullanılabilmektedir.

Yetenek, ilk olarak çocuklık çağında fark edilmesi gereken bir durumdur. Çocukların beyin hücrelerinde daha fazla aktif üretim vardır. Bu nedenle insanlar zekalarını ve yeteneklerini çocukluk ve gençlik döneminde zirvede kullanabilmektedir. Müzik, spor, sanat, edebiyat ve diğer alanlarda görülebilen zeka eğilimi, fark edilediği andan itibaren dikkatli ele alınmalıdır. Zekanın da katkısı ile birlikte gelişen yetenek doğru bir eğitimle çok daha etkili bir şekilde kullanılabilmektedir.

Uzmanlara göre yeteneğin oluşmasındaki faktörlerden birisi genetiktir. Genetik kökenden gelen zeka ve alışkanlık yapısı çocukları bazı alanlarda yetenekli olmasına katkı sağlamaktadır. Yetenek zaman içerisinde gelişebileceği gibi körelebilmektedir de. Yeteneklerin gelişmesi için bir uzman kontrolünde sürecin izlenmesi oldukça önemlidir.

Yetenek Nasıl Geliştirilir

Yeteneğin gelişmesindeki dış faktörler doğru eğitim ve genetik yatkınlıktır. Doğuştan gelen özellikler yeteneğin gelişmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yeteneğin gelişmesi için psikolojik ve fizyolojik faktörler de önemlidir. Bu unsurlar iç faktörler olarak değerlendirilebilir.

Yeteneğin gelişmesindeki psikolojik faktörlerin başında inanç ve istek gelmektedir. Bir yeteneği olduğu anlaşılan çocuğun veya gencin yeteneğini gelişmesi için psikolojik olarak hazır ve güdülenmiş olması gerekmektedir. Müzik, spor ve sanatta var olan yetenekler, motive ve hedefe kilitlenme gibi eğitim teknikleriyle çocuklara aktif bir şekilde öğretilmelidir. Motive edilen yetenekli birey, yeteneğini aktif bir şekilde kullanmak için çalışmalarını artırır.

Yetenek, çevresel faktörlerle de gelişebilmektedir. Çevrenin, ailenin yaşanılan sosyal ortamın alışkanlıkları ve yönelimleri yeteneğin sergilenmesi açısından kişiye fırsat tanıyabileceği gibi yeteneğin sönmesine de neden olabilmektedir.

Yetenek, düzenli bir çalışma düzeni ile de gelişebilmektedir. Doğuştan gelen özelliklerin eğitim ve çalışmayla gelişmesi daha kısa sürede ve kolay bir şekilde olabilmektedir. Fakat doğuştan olmayıp sonradan öğrenilen ve geliştirilebilen yeteneklerde çalışma temposu ve süresi belirleyicidir.

Yeteneğin gelişebilmesi için kişilerin rahat bir ortamda bulunması gerekmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için uygulanan psikolojik baskı yeteneğin ortadan kalkmasına yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mamografi Çektirmenin Zararı Var mı başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ