24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Vücuttan nikotin atan besinler

Vücuttan nikotin atan besinler

Vücuttaki nikotin nasıl atılır? Vücuttaki nikotin nasıl temizlenir, nikotini vücuttan atmaya yardımcı besinler nelerdir? Sigaranın içerisinde nikotin denen renksiz bir madde vardı. Nikotinin, beyin ve vücut üzerinde çok fazla etkisi vardır. Sigara bağımlılığı aslında nikotin bağımlılığıdır ve çok güçlüdür. Fiziksel ve bilişsel gelişimin hızla yaşandığı ergenlikte alınan nikotin gelişime olumsuz etki eder. Peki sigara isteğini azaltan ve nikotini vücuttan atan besinler neler? Nikotin temizleyen besinler neler? Vücuttan nikotin temizleyen iceceler neler? İşte nikotin temizleyen besinler…

Her sigarada nikotin deriden, ağız içinden ve içe çekilmek yoluyla ciğerler tarafından emilir. Nikotin hızla önce beyne, oradan da tüm vücuda dağılır. Peki vücuttaki nikotini temizleyen besinler hangileri? İşte detaylar.  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Buket Yavuz Koçoğlu sigara içenlerin ve bırakanların mutlaka tüketmesi gereken besinleri açıkladı.

Vücuttaki nikotin nasıl temizlenir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Buket Yavuz Koçoğlu, vücuttaki nikotinleri temizleyen ve dışarı atılımını kolaylaştıran besinleri açıklıyor. İşte vücuttaki nikotini temizleyen besinler:

Su: Vücutta biriken nikotini dışarı atmada en etkili besinlerin başında hayat kaynağı olan su geliyor. Çünkü su, vücutta bulunan zararlı radikalleri dışarı atmada önemli bir rol üstlenir.

havuc - Vücuttan nikotin atan besinler Bilgi ve Haber

Havuç: İnsan sağlığına katkılarıyla bilenen havuç ve antioksidan birleşim karotenoid bakımından oldukça zengin olan havuç suyu, vücuttaki nikotinin dışarı atılmasında da büyük pay sahibi. Havuç, içeriğindeki A vitamini ile nikotinin cilde verdiği zararları da azaltıyor. 100 gram havuç, günlük A vitamini gereksiniminin yüzde 60’ını karşılayabiliyor. Ayrıca yapılan çalışmalar, her gün yenen bir adet havucun akciğer kanseri olasılığını yarı yarıya düşürdüğünü göstermiştir.

Bal kabağı: Beta karotenden zengin bir besin olan ve bir kasesinin günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 35’ini karşılayan bal kabağı, sigara içenlerin vücudunda biriken nikotinin atılmasında önemli bir rol üstleniyor.

Sağlığa önemli katkıları olan portakal, sadece C vitamini değil aynı zamanda içerdiği kanserle savaşan fitokimyasal ve flavonoidler ile de tam bir sağlık deposudur. Yenilerek ya da suyu sıkılarak tüketilebilen ve tam bir şifa kaynağı olan portakal, kan değerlerini arttırmaya ve kanı yenilemeye yardımcı oluyor.

pancar

Pancar: Muhteşem bir demir ve folat kaynağı olan pancar, önemli nikotin düşmanı besinlerden. Pancar, karaciğer için mükemmel bir tonik olmakla birlikte kanı temizleme özelliği de taşıyor. İçeriğindeki betasiyanin adlı bileşik ile pancar, kanser ile savaşta da etkilidir.

Karalahana: Turpgiller ailesinden, önemli bir kanser düşmanı olan karalahana, sahip olduğu antioksidan etkisi ile başta nikotin olmak üzere vücutta biriken zararlı radikalleri dışarı atıyor. Bunların yanı sıra karalahana, içerdiği demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum ile vücut sağlığını destekliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ