20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sivilce İzleri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Sivilce İzleri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Sivilce (akne) izleri inatçıdır, kolayca tedavi edilemezler. Ayrıca herkese iyi gelen tek bir tedavi yöntemi de yoktur. Fakat cildinizdeki bu izlerden kurtulmanız için çeşitli yollar mevcuttur.

Lazer tedavisi: Sivilce izlerinin tedavisinde kullanılan yöntemlerden ilk akla gelen lazer yöntemidir. cildin üst katmanları (epidermis) lazer yardımıyla tahrip edilir. Tahrip edilen bölgede yeni deri oluşması cildin üst katmanı yenilenmiş olur. Daha az yoğun lazerler (non ablatif lazerler), epidermise (üst deri) zarar vermezler. Bu tedaviler cildin dermis tabakasına ısı verirler ve yeni deri oluşumunu da hızlandırırlar. Birkaç kür tedaviden sonra, sivilce izleri daha az dikkat çeker bir hale gelecektir.

Sivilce izi tedavisinde kullanılan yöntemler:

Dermabrazyon: Dönen tel bir fırçanın yardımı ile cildin üst tabakalarının soyulması işlemine dermabrazyon denir. Yüzeyel sivilce izleri genellikle tamamen kaybolurken, derin izler de daha az farkedilir hale gelirler. Yara ve sivilce izlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Cerrahi: Bazı durumlarda, cerrahi yöntemlerle çok derin ve girintili sivilce izlerini tedavi yoluna gidilebilir. Punch eksizyon yöntemi denilen ufak bir cerrahi uygulama ile sivilce izleri kesilip çıkarılır. Kesiklerin uçları zımba benzeri aletlerle birbirlerine birleştirilerek veya başka yerden alınan deri parçası ile yama yapılarak sivilce izleri yok edilir.

Doku doldurma: Cilt altına kollajen veya yağ enjekte edilerek, sivilce izleri doldurulabilir ve deri gerginleştirilebilir. Bu şekilde sivilce izleri kısmen kapatılabilir. Ancak bu geçici bir çözümdür. Belirli aralıklarla bu işlemi tekrarlatmak gerekir.

Sizin için en doğru tedavinin hangisi olduğuna karar vermek için doktorunuza danışınız. Herkesin cildinin kendine göre özellikleri vardır ve bir kişiye faydalı olan tedavi diğerine de faydalı olacak diye bir şart yoktur. Doktorunuz her yöntemin sizin için artılarını ve eksilerini size anlatacaktır ve size en uygun tedaviyi önerecektir. Sivilceler ve sivilce izleri ile ilgili diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Göbek Eritme Yöntemleri – Kilo Verme, Zayıflama başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ