21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kalça ağrısı neden olur? Kalça ağrısı nasıl geçer?

Kalça ağrısı neden olur? Kalça ağrısı nasıl geçer?

Sağlık sorunları arasında dikkat edilmesi gereken kalça ağrılarının altında yatan nedenlerin ayrıntılı bir şekilde doktor kontrolünde araştırılması gerekir. Özellikle yaşlı ve kilolu kişilerde daha sık bir şekilde görülen problemler, yanlış tedaviler sonrası beraberinde birçok sorunu ortaya çıkarır. Kesin tanı konulmadan fiziksel hareketler ile kasların güçlenerek, kalça ağrılarının daha fazla sorunları doğurmasından kaynaklı olarak, uzman kişilerden destek almak mantıklı olacaktır.

Kalça üzerinde toplam 3 kas bulunmaktadır. Bacağın alt kısmında yer alan kuadriseps 4 kas gurubunun oluşmaktadır. Bacağın düzeltilmesi ve uzaması gibi önemli rolleri bulunur. Kalçanın arka kısmında harmstring kasları yer almaktadır ve 3 kastan oluşur.Bu kasın görevi bacağı arkaya doğru getirilmesi ve esnetilmesine yarar. Yoğun bir şekilde yapılan egzersiz hareketler, özellikle fiziksel aktivitelere alışkanlığı olmayanların ağrı ve yürümesinden güçlükler ortaya çıkaracaktır.

Kalça ağrısı nasıl geçer?

  • Buz ile ağrının meydana geldiği bölgeye buz kompresi yapılması ağrıyı azaltacaktır. Yaklaşık olarak 2 saatte bir 10 – 15 dakika buz kompresi yapmak ağrının hafiflemesine olanak sağlayacaktır.
  • Kas gevşetici kremler ile ağrının olduğu bölgeye masaj yaparak ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Kas gevşeticiler kasın yumuşamasını sağlar.
  • Bacaklarınızı alt kısmına yastık koyarak yükseltebilirsiniz. Bu şekilde kalçanızdaki kanın uzaklaşmasını ve iltihaplanmalarının giderilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Hekiminiz tarafından önerilen steroid olmayan iltihap giderici ilaçlarını kullanabilirsiniz.
  • Kas ağrınız geçene kadar, zorlu fiziksel hareketlerden uzak durmanız, kas yırtıklarının oluşmasını engelleyecektir.
  • Aşırı derecede yorucu bir gün geçirenler ve uyku düzensizliği yaşayanlarda kas ağrılarının ortaya çıktığı belirtilmiştir.

Uyarı : Sitede bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, tedavi niteliğinde değildir. Sağlığınızı ilgilendiren her konuda mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan Lupus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi başlıklı makalemizde hastalık, hastalık çeşitleri ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ