20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ataks Tavuğunun Diğer Tavuklardan Avantajları Nelerdir?

Ataks Tavuğunun Diğer Tavuklardan Avantajları Nelerdir?

Ataks Tavuğunun Diğer Tavuklardan Avantajları Nelerdir? Sıradan işlerle ilgilenmek istemeyen ve yeni girişimcilik yapmak isteyenler farklı iş sektörlerini kovalayabilirler. Salma tavukçulukta bunlardan bir tanesidir. Salma tavukçulukla ilgilenilmesinin sebebi farklı bir iş kolu denemek ve köy yumurtası hasretini gidermek olabilir.

Bu işle uğraşan kişiler köy yumurtası üreterek, kendilerinin ve başkalarının ihtiyacını karşılayabilir. Piyasadaki tavuk yumurtalarını tercih etmeyenler, ataks tavuğu yumurtası isteyebilirler. Ataks tavuğu diğer tavuklara nazaran verimli ve sağlıklı yumurta verir. Bu yumurtalar girişimciliğe adım atanların da verim elde edebilmesini sağlar.

Ataks Tavukların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Beyaz tavuk yumurtası konusuna farklı bir bakış açısı getirerek ataks tavuğuyla ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu tavukların bakımı oldukça kolaydır. Bakımlarına dikkat edildiği sürece, ataks ya da tinted tavuğu çok iyi yumurta verir. Ataks tavuğuna bakanlar yem seçimi konusunda dikkatli davranmalıdır. Ayrıca geniş alanlarda gezmesi gereken tavuklar olduğu için, bu ortamın da sağlanması gerekir.

ataks3 - Ataks Tavuğunun Diğer Tavuklardan Avantajları Nelerdir? Bilgi ve Haber

Ataks Tavuklar Nereden Alınmalıdır?

Lohman brown, ataks ya da tinted tavuklarını her yerden bulabilmek mümkün değildir. Kaliteli ürün sağladıkları için biraz detaylı bir araştırma yapılması gerekebilir. Verim konusunda tescillenen bu tavuklar Türkiye’de bulunabilir. Organik yumurtayla ilgilenmek isteyenler bu tavuklarla amaçlarına ulaşabilirler. Tavuklar internet sitelerinden araştırılarak bulunabilir. Piyasada satış yapan çiftliklerden de fiyata karşılaştırması yapılarak alınabiir.

ataks5 - Ataks Tavuğunun Diğer Tavuklardan Avantajları Nelerdir? Bilgi ve Haber

Ataks Tavuk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ataks tavuk alarak köy yumurtası almak isteyenlerin almadan önce bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. Ataks tavuklar alınırken dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

  • Ataks tavuklarının gagalarının kesik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kesik olmaması gerekir.
  • Alınacak olan atakslar dışarıda yetiştirmeye uygun olmalıdır. Kafes yetiştiriciliğinden olanlarda vardır.
  • Ataks tavukların 1.kan özelliğinde olması gerekir. Bu özelliktekilerin eti lezzetli olduğu gibi, yumurtaları da kalitelidir. Özellikle bu iş ile uğraşmak isteyenler tercihlerinin bu yönde yaparak daha iyi verim alabilirler. Bu konulara dikkat edildiği sürece sorun yaşanmaz.

Ataks Tavukların Özellikleri Nelerdir?

Ataks tavukların kendilerine has özellikleri vardır. Bu özellikler şunlardır;

  • Uzun yıllardır ıslah çalışmaları bu tavuk üzerinde yapılmıştır. Beklenen verim de alınabilmiştir.
  • Yumurta vermeye başlama süreleri 17 ya da 19 hafta arasında değişebilir.
  • Zorlu hava şartlarına karşı uygun olan bir tavuk ırkıdır.
  • Bu tavuklar bahçe tavuklarıdır. Açık alanları severler.
  • Yumurtalarının rengi, açık kahve pembemsi ve krem karışımındadır.
  • Günlük olarak 120 ya da 125 gram yem tüketirler.

Yumurtalarının ağırlığı toplamda 64 ya da 70 gram arasındadır. Tavuk yetiştiriciliği ya da yumurtacılık işiyle ilgilenmek isteyenler gönül rahatlığıyla ataks tavuklarını tercih edebilir.

Ataks Tavuklar Ne Kadar Sürede Yumurtlar?

Yumurta verimleri çok yüksek olan ataks tavuklar, 4-5 ay geçtikten sonra yumurtlamaya başlarlar. Yemlenme kaliteleri, bakımları, yumurtlamaları doğrudan etkiler. Doğru bir bakım yapılırsa alındığı için pişmanlık yaşattırmazlar.

Bir önceki yazımız olan 2021'de Ev Alarm Sistemlerinde Yaşanacak Gelişmeler Neler? başlıklı makalemizde ev alarm sistemi, hırsız alarmları ve işyeri alarm sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ