14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

İçindekiler

1. Blog yazın

Blog yazmak, yazarların çevrimiçi para kazanmalarını sağlayan en popüler ve kanıtlanmış bir yöntemdir.

Fakat her blog açıp yazı yazan bu yöntemle para kazanamaz!

Blog yazmak, özveri ve tutarlılık gerektirir ve ayrıca, çok fazla gelir elde etmeden önce blogunuzun ivme kazanması biraz zaman alacaktır, ancak bu kesinlikle mümkündür.

Bir blog başlatmanın ilk adımı nişinizi seçmektir. Ardından, alan adınızı seçmeniz, blogunuzu tasarlamanız ve her şeyi ayarlamanız gerekir.

Blogunuzu oluşturduktan sonra, düzenli olarak paylaşımda bulunmayı, gönderilerinizi sosyal medyada tanıtmayı ve okuyucularınızla etkileşim kurmayı unutmayın. Hiçbir blog bir gecede başarıya ulaşmamıştır, ancak biraz zaman ve tutarlılık ile blog yazarak iyi para kazanabilirsiniz.

2. Misafir blog yazarlığı yaparak farklı blog’larda yazın

Kendi blogunuzu oluşturmaya tam olarak hazır değilseniz, misafir blog yazarı olabilirsiniz. Birçok blogger, içerik oluşturmak için başka blog yazarları ile çalışır ve birçok şirket, web sitelerinin blog bölümüne katkıda bulunması için freelance yazarlarla ortaklık kurar.

Kendi blog’unuzu oluşturmadan bu rotaya gitmeye karar verirseniz, araştırmanızı önceden yaptığınızdan emin olun. Yazacağınız bloga aşina olun. Böylece markanın ya da misafir olduğunuz blog’un mevcut içeriklerine uyum sağlayabilirsiniz.

Blogger Nedir? Başarılı Bir Blog Yazarı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

3. Niş bir web sitesi kurun

Belirli bir alana ilginiz varsa ya da uzmansanız, bu alana yönelik bir web sitesi kurabilirsiniz. Bu size, düzenli çalışma baskısı yaratmadan, kendi blogunuzu istediğiniz gibi yönetme şansı verir. (Her ne kadar tam potansiyele ulaştığından emin olmak için web sitenizi düzenli olarak güncellemeniz gerekecek olsa da).

Bu yüzden web sitesi kurmaktan korkmayın ve WordPress ile hızlı bir şekilde sitenizin kurulumunu yapın.

4. Kitap yazın

Kısa eğitici rehberlerden aşk romanlarına ve kurgusal olmayan kitaplara kadar her tür kitap için kendi kendine yayınlama seçenekleri vardır. Bir kitap yazdıysanız ve bir sonraki adımınızın ne olması gerektiğinden emin değilseniz, neden kitabınızı kendi kendinize yayınlamayı düşünmüyorsunuz?

Bu şekilde sürecin her adımında kontrol sizde olduğundan, kendi kitabınızı yayınlamak inanılmaz derecede ödüllendirici bir deneyim olabilir.

Fakat Amazon’un Kindle Direct Publishing gibi ücretsiz bir hizmetini kullansanız bile; düzenleme, kapak tasarımı, pazarlama ve reklamcılık için para harcamanız gerekir.

Bu noktada umudunuz, bu parayı kitap satışlarınızdan geri kazanmak olacaktır, ancak bunun hiçbir garantisi yoktur. Ancak hedef kitlenizi doğru belirlerseniz ve doğru pazarlama stratejileri kullanırsanız, kendi yayınladığınız kitabınızdan kar elde etmeniz mümkün olabilir.

5. Affiliate içeriği oluşturun

Hemen hemen her yemek blogger’ının en sevdikleri malzemelere ve pişirme gereçlerine Amazon bağlantılarını nasıl eklediğini hiç fark ettiniz mi?

Bu, sizin (affiliate) 3. taraf web sitelerine trafik çekmek ve sonuçta ortaya çıkan satışlardan komisyon kazanmak için bir şirketle ortak olduğunuz affiliate içeriği örneğidir. Affiliate pazarlama içeriği, blogunuzda veya web sitenizde pasif gelir elde etmenin mükemmel bir yoludur.

Biraz strateji gerektirir, ancak bir plan geliştirip affiliate içeriğinizi uyguladığınızda, uyurken bile para kazanabilirsiniz.

6. Videolar için senaryo yazın

Senaryo yazarlığının tekniklerini biliyorsanız, özellikle YouTuberlar ile ortaklık kurarak para kazanabilirsiniz.  YouTuberlar harika bir ekran varlığına sahip olabilir, ancak çok iyi yazma ve yazdıkları içerikleri senaryolaştırma becerileri yoktur. Bu nedenle bu alanda yapılacak çok sayıda içerik işi vardır.

yazarak para kazanma

7. Sosyal medya için yazılı içerik oluşturun

Büyük şirketlerin tipik olarak, sosyal medyalarının sorunsuz yönetilmesini sağlamaya adanmış bir pazarlamacısı (veya bir ekibi) vardır. Ancak küçük işletmeler genellikle sosyal medya varlıklarını yönetmek için tam zamanlı bir çalışanı işe alamazlar. Bu yüzden küçük şirketlere özel ilgi çekici içerikler oluşturacak freelance çalışanlar ideal çözümdür.

Bir freelance yazar olarak küçük işletmelere içerik takvimi hazırlayabilir, hazırlanacak tasarımlarda ne gibi içerikler olacak bunları üretebilir ya da LinkedIn gibi sosyal ağlarda marka adına makaleler yazabilirsiniz.

Evde İnternetten Yapabileceğiniz 100 Freelance İş

8. Dergilere makaleler yazın

Dergi endüstrisi bir zamanlar olduğu kadar öne çıkmasa da, hala güçlü bir sektör. Bu yüzden birçok freelance yazar, dergi makaleleri yazmak için iyi ücretler alıyor.

Siz de dergilerde yazmak isterseniz, makalelerinize en uygun dergileri bulmak için biraz araştırma yapın ve yakın geçmişte sizin alanınızda yazılan çok benzer bir şey yayınlamadıklarından emin olun.

9. Hayalet yazarlık yapın

Çevrimiçi bir makale veya blog gönderisinde yazar ismi gördüğünüzde, adı geçen yazarın bu içeriği gerçekten yazmamış olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden birçok marka blog’u için hayalet yazarlar işe alınır.

10. Teknik kılavuzlar yazın

Teknik yazı yazmak kazançlı bir alandır, çünkü yazdığınız sektör hakkında kapsamlı bilgi gerektirir. Teknik yazarların karmaşık bilgileri nasıl yazacaklarını ve bunları basit, anlaşılması kolay mesajlara nasıl ayıracaklarını bilmeleri gerekir. Özellikle IT sektörü, teknoloji ve ev dekorasyonu sektöründe bu tür yazarlara çok fazla ihtiyaç vardır.

Kaynak: https://www.niobehosting.com/blog/yazarak-nasil-para-kazanilir/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ