21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık Tohumlu Bitkiler ve Özellikleri Nelerdir

Açık Tohumlu Bitkiler Gymnospermae adı da verilmektedir. Açık tohumlular adını almalarının sebe­bi tohum taslaklarından oluşan tohum­ların açıkta olmasındandır. Yani yumurta­nın döllenmesinden sonra meydana gelen tohumu, meyve yaprakları tarafından örtül­memiş bitkilerdir. Halbuki kapalı tohumlu­larda bunun için özel odacıklar gelişmiştir.

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık tohumluların bir başka özellikle­ri erkek ve dişi organların farklı çiçeklerin üzerinde bulunmasındandır. Açık to­humlularda genellikle kozalak yapısı göze çarpar. Örtü yaprakları ya yoktur, ya da çok az gelişmiştir. Açık tohumlu bitkiler çoğunlukla odunsu ve ağaçsıdır. Açık tohumluların; göze çarpan en önemli özellikleri uzun ömürlü ve kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar olmalarıdır. Jeolojik devirlerde açık tohumluların çok geniş alanlar kap­ladıkları sanılıyordu.

Açık tohumlu bitkilerin günümüzde görülebilen örnekleri kızsaçı (ginko), çöl­lerde rastlanan sadece iki yaprağa sa- hip olan uzun ömürlü Welwitschia mirabilis, süs bitkisi, Cycas, çamlar, porsuk, ardıç, köknardır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ