19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık Tohumlu Bitkiler ve Özellikleri Nelerdir

Açık Tohumlu Bitkiler Gymnospermae adı da verilmektedir. Açık tohumlular adını almalarının sebe­bi tohum taslaklarından oluşan tohum­ların açıkta olmasındandır. Yani yumurta­nın döllenmesinden sonra meydana gelen tohumu, meyve yaprakları tarafından örtül­memiş bitkilerdir. Halbuki kapalı tohumlu­larda bunun için özel odacıklar gelişmiştir.

Açık Tohumlu Bitkiler

Açık tohumluların bir başka özellikle­ri erkek ve dişi organların farklı çiçeklerin üzerinde bulunmasındandır. Açık to­humlularda genellikle kozalak yapısı göze çarpar. Örtü yaprakları ya yoktur, ya da çok az gelişmiştir. Açık tohumlu bitkiler çoğunlukla odunsu ve ağaçsıdır. Açık tohumluların; göze çarpan en önemli özellikleri uzun ömürlü ve kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar olmalarıdır. Jeolojik devirlerde açık tohumluların çok geniş alanlar kap­ladıkları sanılıyordu.

Açık tohumlu bitkilerin günümüzde görülebilen örnekleri kızsaçı (ginko), çöl­lerde rastlanan sadece iki yaprağa sa- hip olan uzun ömürlü Welwitschia mirabilis, süs bitkisi, Cycas, çamlar, porsuk, ardıç, köknardır.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin İlk Ses Bankası Açıldı! başlıklı makalemizde ses bankası, türkiye'nin ilk ses bankası ve yaşam hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ