14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Üçgen Zil Enstrümanı Hakkında

Üçgen Zil Enstrümanı Hakkında

İçindekiler

Üçgen Zil Enstrümanı Hakkında Küçümsenen 5 Gerçek Bilgi

Üçgen zil enstrümanı muhtemelen çalgılarla ilgili eğitim ve ilgi çekicilik bakımından en az düşünülmüş olanlardan biridir. Ne de olsa, kim üçgen bir zili çalamaz ki?

Maalesef bu zili çalmak, profesyonel üçgen çalgıcıları için diğer prestijli enstrümanlardan (viyolonsel veya hoş ve karmaşık bir fagot gibi) daha stresli olabiliyor.

Üçgen Ziller Her Zaman Üçgen Olmamıştır

Peki, üçgen zil nereden geldi? Cevap çok açık değil, ancak tarihsel belgelerde tasvir edilen en eski üçgen ziller 10. yüzyıl el yazmalarına kadar uzanıyor.

Genellikle ilk üçgen ziller yamuk şeklindeydiler ve üçgen ziller, bugün bildiğimiz eşkenar üçgenden daha çok ikizkenar üçgene yakındı.

Alt tarafta açık bir köşeye sahip modern üçgen zillerin aksine eski üçgen ziller, genellikle alt çubuktan geçirilen ek metal halkalarla birlikte bütün halinde bir metal üçgendi.

Üçgen ziller, 14. yüzyıldan bu yana Avrupa genelinde dini törenlerde ve sanat eserlerinde yoğun olarak yer aldı. Şarkı söylerken üçgen zili çalan melekleri betimleyen sanat eserleri bile var.

18. Yüzyılda Besteciler, Türk Ordusundan Kopyalamışlar

1700’lerde, Türk hanedanlığında Yeniçeriler denilen seçkin bir ordu kolu vardı. Bu ordunun, davullardan zillere kadar her türlü vurmalı çalgıyı içeren “Yeniçeri Müziği”ni çaldıkları biliniyordu.

1720’de üçgen zili tüm Avrupa’ya etkili bir şekilde tanıtan Polonyalı hükümdar II. Augustus, kendi ordusu için de Yeniçeri müziğini benimsetmiştir.

Mozart ve Beethoven gibi besteciler bu üçgen zili az da olsa kompozisyonlarına dahil etmişlerdir.

Üçgen Zilin Popüler Bir Orkestra Enstrümanı Olması Yaklaşık 100 Yıl Sürdü

Avrupa klasik müziğinde bir üçgen zilin ilk göze çarpan kullanımı, 17 Şubat 1855 tarihine kadar uzanıyor.

Alçakgönüllü üçgen zilimiz, Franz Lisz’in E-flat Major’daki 1 No’lu Piyano Konçertosu‘nda kendi solosu için yerini almıştı. Bu üçgen zil solosu, eleştirmenlerin alay konusu oldu. İlk olarak bu eserde üçgen zil solo çalgı olarak kullanıldıktan sonra konçerto “Üçgen Çalgı Konçertosu” adını almıştır.

Üçgen Ziller Kolay Bir Araç Olmakla Birlikte Bu Enstrüman İçin Yazılmış Parçalar Genellikle Çok Karmaşıktır

Herkes bir sopayla üçgen zile vurabilir. Çubukların çoğu üçgen zile bağlı olduğundan, davulcular gibi sopalarınızı kaybetme konusunda endişelenmenize bile gerek yok. Bununla birlikte, üçgen ziller hala bir müzik aletleridir ve bu nedenle mükemmel olmaları için tekniğine hakim olmak gerekir ve bu, genellikle bir ömür boyu sürebilir.

Üçgen zil çalgıcısı, 2 çubuk kullandığında üçgenin bir stand üzerine asılması gerekir. Bunun yanı sıra, üçgen zilde kullanılan; üretilen sesin tonunu, sesini ve netliğini etkileyen çeşitli çubuklar ve kayışlar vardır. Bazen üretilen tonun mümkün olduğu kadar net olmasını sağlamak için üçgen misina ile asılır. Bazen de, çoğunlukla Latin ve Cajun halk müziğinde, belirli notaları belirli şekillerde azaltmak için üçgen elden asılır.

İnsanlar Hala Üçgen Zili Çağdaş Müzikte Kullanıyor

Üçgen zil hakkındaki gerçeklerin, tarih kitaplarında sık sık geçtiğini ve üçgen zil çalan insanların sadece takım elbise giydiğini düşünebilirsiniz. Ancak, böyle değil.

Üçgen zil, tüm orkestranın sesini kesebilecek net, delici bir ses üreten basit bir araçtır. Bu mütevazı bükülmüş çelik çubuğunu görmezden gelmek çok kolay ama umarım size bu basit vurmalı çalgıya biraz daha dikkat etmenizi sağlayabilmişizdir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ