20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Telefonda Etkili Konuşma Nasıl Yapılır

Telefonda Etkili Konuşma Nasıl Yapılır

Telefonda etkili konuşma nasıl yapılır? İlk olarak değerlendirilmesi gereken iki konu bulunmaktadır. Telefonda seçilecek olan kelimeler ve ses tonu. Çünkü karşı tarafa sadece bu iki şey aktarılabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insanların büyük bir kısmı kişilerin kullandığı ses tonuna göre değerlendirmede bulunmaktadır. Yani istatistiklere göre önemli olan ne söylendiği değil nasıl söylendiğidir. Bu yüzden karşı tarafa cevap verirken ya da soru sorarken kullanılan ses tonuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yanlış anlaşılmalar ya da karşı tarafında yanlış bir düşünce içine girmesi olası bir durumdur.

Aslına bakarsanız karşı tarafın ses tonuna bakarak birçok değerlendirmede bulunmak mümkündür. İlk olarak ses tonundan kişinin yönetme ve otorite gücünü algılamak kolaydır. Tok ve güçlü bir ses karşı tarafa güven verirken, cılız bir ses tonu iyi bir izlenim bırakmaz. Bu yüzden de ses tonunun iyi ayarlanması, özellikle de vurguların net bir şekilde söylenmesi önemlidir. Hatta ses tonu ve vurgulamak üzerine dersler bile verilmektedir. Bu durum da işin ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Bunlara ek olarak ne yavaş ne de hızlı konuşmak gerekir. Her şeyin belli ölçülerde olması önemlidir. Ayrıca, ses tonu kişinin o anki duygu ve enerjisini de ortaya koyduğundan bu duruma da dikkat edilmelidir.

Konuşma yaparken oturmak yerine ayakta dik bir şekilde durulması daha iyi bir konuşmaya yardımcı olacaktır. Çünkü dik bir şekilde daha iyi nefes alınır ve ses daha güçlü çıkar. Telefonlar konuşma yaparken ağızda bir şey olmaması, özellikle de sakız çiğnenmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İş Yerinde Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ