24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Tek çocukla ilgili son araştırmanın sonuçları şaşırttı!!!

Sorunlu olarak tanınan tek çocuklar, aslında diğer çocuklardan daha avantajlıymış!

Tek çocukla ilgili son araştırmanın sonuçları şaşırttı!!!

Dünyanın en saygın haber dergilerinden Time, tek çocuklu aileleri kapağına taşıdı. Dergideki araştırmaya göre, genellikle sorunlu olarak tanınan tek çocuklar, aslında diğer çocuklardan farklı değil, hatta daha avantajlı!

Tek çocuklar şimdiye kadar hep şımarık, bencil, biraz antisosyal ve biraz da yalnız olarak algınlanıyordu. Hatta aileler sırf çocukları yalnız büyümesin diye ikinci çocuğu yapmayı bile göze alıyordu. Ancak bilim adamları, 1970’li yıllardan bu yana tek çocuklar hakkındaki bu yargıların hatalı olabileceği öne sürüyor. Texas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 1925’ten bu yana doğan ABD ve Çin’den on binlerce tek çocuğun uyum gösterme, karakter, sosyal gelişim ve zekasını konu alan 115 çalışma incelendi. Bunun sonucunda kardeşi olmayan çocukların, diğer çocukların gerisinde kalmadığı ortaya kondu. Hatta tek çocukların, ilk çocuklar ve tek kardeşi olan çocuklarla beraber diğerlerinden zeka ve hayattaki başarıları bakımından biraz daha şanslı olduğu bile belirlendi. Bu etkinin ailenin bu çocukların üzerine daha çok düşmesinden kaynaklandığını tahmin ediliyor. “Family, Size and Achievement” (Aile, Boyut ve Başarı) isimli kitabın yazarı Judith Blake’e göre ailenin sosyoekonomik durumu ne olursa olsun, tek çocuk sahibi olanlar çocuklarına diğer ailelerden fazla zaman ayırıyor. Elbette ki bu durum, onların daha fazla şımartılmasına yol açıyor. Ancak bu ilgi onların kendilerini geliştirmesine de yardımcı oluyor. Diğer taraftan anketler, “karşılıklı mutluluk ve memnuniyet için” evlenen çiftlerin sayısının “çocuk sahibi olmak için” evlenme kararı alan çiftlere oranla büyük bir hızla arttığını ortaya koyuyor. Aileler geçmişte ebeveynlik için daha az vakit harcıyordu. Modern yaşam yüzündense kimseye ayıracak vakti olmayan anne ve babalar çocuklarını kurstan kursa taşırken onunla kaliteli zaman geçirmek için özveride bulunmak zorunda kalıyor. Sandler’a göre çocukları tarafından “tüketilen” anne ve babalar, sonuçta kendi yaşamlarına da sahip olabilmek için bir çocuğa sahip olmanın çok daha kolay olacağına karar veriyor. Böylelikle “aile” tanımı da değişmeye ve kuzenlerle yakın dostları da içermeye başlıyor.

ABD Başkanı Franklin Roosevelt de tek çocuktu

* Franklin Roosevelt: ABD’nin en uzun süre görevde kalmış olan Başkanı, annesinin bir tanesiydi.

* Cary Grant: Yakışıklı, çekici ve karizmatik başrol oyuncusu da tek çocuktu. n John Updike: 1932’de dünyaya gelen yazar Büyük Buhran’ın tek çocuklarındandı.

* Condoleezza Rice: Eski ABD dışişleri bakan, tek çocuk ve başarılı bir piyanist. n Lance Armstrong: Kardeşi olmayan bisikletçi tam 7 kez Tour de France şampiyonu oldu. n Frank Sinatra: ABD’li efsane şarkıcı Göçmen İtalyan bir çiftin tek çocuğuydu.

* Chelsea Clinton: Eski ABD Başkanı Bill Clinton ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un tek kızı. n Elvis Presley: Rock’n Roll’un Kralı’nın da kardeşi yoktu.

Bir önceki yazımız olan Sinirlerinize hakim olun ! Çocuk O! başlıklı makalemizde çocuk ve çocuk haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ