20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çocuklara, doğru el yıkama öğretilmeli

Başta grip olmak üzere, birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasında doğru yıkanmayan ellerin büyük rolü var.

Çocuklara, doğru el yıkama öğretilmeli

Başta grip olmak üzere, birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasında doğru yıkanmayan ellerin büyük rolü var.

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dr. Dursun Bostancı, el temizliğinin sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olduğunu ve bu nedenle çocuklara doğru el yıkamanın öğretilmesi gerektiğini söyledi. Bostancı, okul gibi kalabalık grupların bulunduğu yerlerde başta grip olmak üzere verem, Hepatit-A gibi bulaşıcı hastalıkların yıkanmayan eller sebebiyle hızla yayılabileceğini belirterek, bu bakımdan ellerin sık sık yıkanmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. Tuvalet ihtiyacının giderilmesi, yemek yeme, alışveriş gibi günlük bütün işlerin ellerle yapıldığını hatırlatan Bostancı, “Sık sık yıkanmayan eller tam bir bakteri ve mikrop yuvası. Ellerimizle her yere, herkesin dokunduğu yerlere dokunuyoruz. Ellerin temiz kalması mümkün değil. Sağlıklı bir yaşam için sık sık ellerin yıkanması gerekiyor.” uyarısında bulundu.

EL, NASIL DOĞRU YIKANIR?

Önce eller su ile iyice ıslatılmalıdır. Sonra ele dökülen sıvı sabunla iyice ovalanmalıdır. Ovalama işlemi sırasında avuç içi, tırnak araları ve bilek kıvrımları unutulmamalı. Ovalama işlemine en az 30 saniye devam edilmeli. Eller bol su ile iyice durulanmalı. Tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra el yıkama işlemi iki kez tekrarlanmalı. Her öğrenci kendi mendiliyle ellerini kurulamalı. Eller mecbur kalmadıkça ağza sokulmamalı.

Bir önceki yazımız olan Çalışan annelerin çocukları sağlıksız mı? başlıklı makalemizde çocuk, çocuk haberleri ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ