21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

ÇOCUKLARIN YAZ SLOGANI: Güneş, Yemek, Uyku

Sokakta oynayan, koşup zıplayan çocukların kemikleri daha güçlü. Onlar bilgisayar başındaki yaşıtlarına göre daha uzun boylu oluyor, daha sağlıklı büyüyor.

ÇOCUKLARIN YAZ SLOGANI: Güneş, Yemek, Uyku

Sokakta oynayan, koşup zıplayan çocukların kemikleri daha güçlü. Onlar bilgisayar başındaki yaşıtlarına göre daha uzun boylu oluyor, daha sağlıklı büyüyor.

Eski dönemlerin yaz tatilleri deniz, güneş, kum, bağ-bahçe, oyun olarak akla gelirken, günümüzde deniz ve güneşten faydalanabilen çocuklar şanslı gruba giriyor.  Bilgisayar ve televizyon özellikle çalışan anne- babaların çocukları için ciddi bir tehdit. Çocuklar bilgisayar başında hızla kilo alırken, hareketsiz hayat sebebiyle kısa boylu oluyorlar.

 Konuyla ilgili olarak Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Burcu Sönmez, “Bırakın çocuklarınız sokakta, parkta, bahçede hatta evde hoplayıp zıplasınlar. Böylece çocukların kemikleri, topuktan kemiğe gelen uyarı ile uyarılır ve kemik yapımı hızlanır. Çocukların  bilgisayar karşısında kiloları artar. Oysa zıplayıp koşarak oyun oynarlarsa kemik yapımları artar. İskeletin yapıtaşı kemiklerdir. Kemiklerin de yaşayan diğer dokular gibi, yapım- yıkım döngüleri vardır: kemik bir yandan üretilirken, bir yandan da yıkılır. Çocukluk döneminde büyüme devam ettiğinden kemik yapımı, yıkım hızından fazladır. Bu süreçte, kemiğin uyarılması sağlandığında büyüme destekleneceği gibi, kemiğin hiç uyarılmaması durumunda da büyüme daha yavaş seyreder.” dedi.

 Dr. Sönmez, yaz mevsiminde çocukların güneşten mümkün olduğunca yararlanmalarını tavsiye etti. “Güneş, tene değdiğinde D vitaminini aktive eder. D vitamini de böbrek ve barsaklardan kalsiyum emilini uyarır. Uyku sırasında salınan büyüme hormonu da devreye girince çocuklarımızda beklediğimiz “büyüme” en güzel şekli ile meydana gelir. Çocuklarımıza “Yemek, güneş, uyku” sloganı bu bilgilerle anlatılmalı, hatırlatılmalı ve bu sloganla birlikte onların bol bol oyun oynamaları ve hareket etmeleri teşvik edilmelidir. Tabii bu arada öğlen güneşinden sakınılması ve mutlaka uygun koruyucu kremler kullanılması gerektiği de unutulmamalı.” diyen Sönmez, özellikle yaz mevsiminde çocukların sağlıklı gıdalar tüketmesini, kalsiyum ve proteinden zengin beslenmeleri  gerektiğini de söyledi.

Dr. Burcu Sönmez, çocukların yaşıtları ile keyif içinde oynamasının büyümeye yardımcı olduğunun altını çizerken, bir anne olarak kendi çocuklarına da aynısını uyguladığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Tek çocukla ilgili son araştırmanın sonuçları şaşırttı!!! başlıklı makalemizde çocuk ve çocuk haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ