20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Superonline Abonesiyseniz Hiztesti Online Uygulaması ile Doğru Sonuç Alın

Superonline Abonesiyseniz Hiztesti Online Uygulaması ile Doğru Sonuç Alın

Superonline Abonesiyseniz Hiztesti Online Uygulaması ile Doğru Sonuç Alın. İnternet sağlayıcı firmalar müşterileri ile sözleşme yaparken internet hızının yüksek olacağını vaat eder. Sektördeki kıyasıya rekabet bazen bu vaatlerin abartılmasına neden olur. Ancak sözleşme yapıldıktan sonra sağlanan internetin hızı beklenenin altında kalabilir. Bazen de dönemsel olarak ya da günün belli saatlerinde hız düşebilir.

Kullanıcılar sözleşmede belirtilen hızın altında hizmet aldıkları yönünde kuşkuya düştüklerinde hız testi yapabilir. Yapılan testle ortaya çıkan sonuçlar çoğunlukla hem internet sağlayıcı şirketin güvenilirliği konusunda kullanıcıların gönlünü rahatlatır hem de şirketin itibarını korur. Süper Online aboneleri de hızın düşük olduğunu düşündüklerinde test yapabilir.

İnternet Hız Testi Nereden Yapılır?

İnternet aboneleri bağlantının verimliliğini ölçmek istediklerinde bu işlemi nasıl yapacağını bilemeyebilir. Hız Testi Online web sitesinden ücretsiz olarak test yapılabilir. Buradaki testlerle internet hızının düzeyi hakkında güvenilir sonuçlara ulaşılır.

Bilgisayarlardaki, cep telefonlarındaki ve diğer mobil cihazlardaki internetin hızı buradaki imkanlarla ölçülebilir. Esasen internet hızının geschwindigkeitstest olarak ölçülmesi için kullanılabilecek birçok program ve site mevcuttur. Ancak Hız Testi Online web sitesi gibi gelişmiş bir alt yapıya sahip olan ve son teknolojileri kullanan adreslerin tercih edilmesinde fayda vardır. Aksi halde kesin bir sonuç alınamayabilir.

İnternet Hız Testi Nasıl yapılır?

İnternet hız testi, speed test olarak da adlandırılır. Bu test üç aşamada gerçekleştirilir:

4 - Superonline Abonesiyseniz Hiztesti Online Uygulaması ile Doğru Sonuç Alın Bilgi ve Haber
 • Ping hızının ölçülmesi
 • İndirme hızının ölçülmesi
 • Yükleme hızının ölçülmesi

Bu işlemler yapılırken internetin tek bir cihazdan kullanılıyor olmasına ve interneti fazla kullanan programların kapılmasına dikkat edilmelidir.

Hız Testi Süreci

Site üzerinden hız testi başlatıldığında öncelikle cihazın konumu belirlenir. Ardından en yakın sunucuya ping yani sinyal gönderilir. Milisaniye olarak sunucunun verdiği cevap hızı hesaplanır.

Ping testi tamamlandıktan sonra cihazın indirme hızının ölçümüne geçilir. Sunucu ile tek bir bağlantı yerine birden fazla bağlantı sağlanır. Bu bağlantılarla bazı küçük boyutlu veriler indirilir.  

Bu sayede indirme işlemleri sırasında kullanılan veri miktarıyla geçen süre ilişkisi tespit edilir. İndirme testinin amacı internet bağlantısının zorlanması ve tam kapasitenin ortaya çıkarılmasıdır. Son olarak bilgisayardan sunucuya veri aktarımı yapılarak indirme testi gerçekleştirilir.

İnternet Hızını Etkileyebilecek Faktörler

 • İnternet hızını düşürebilen bazı hususlar vardır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
 • Modeme birden fazla cihazla bağlanılması halinde hız düşebilir.
 • Ölçüm yapılan cihazla modem arasındaki mesafe uzak olmamalıdır.
 • VPN programları internet hızını düşürebilir.
 • Kablolu internet söz konusuysa kablolardaki ve donanımdaki sorunlar hızı düşürebilir.
 • Cihazlardaki donanımsal problemler hızı düşürebilir.
 • Girilen internet web sitelerindeki verilerin boyutunun çok büyük olması olumsuz etki eder.
 • İnternet sağlayıcısından kaynaklanan hatlarla ilgili problemler problem oluşturabilir.
 • Web sitesinin bağlı olduğu domain ve hosting kalitesi de internet hızını etkiler.

Bu hususlara bakılarak hızın düşüş nedeni anlatılabilir.

Bir önceki yazımız olan Reklam Ajanslarının Firmalara Kattıkları Nelerdir? başlıklı makalemizde Bursa nilüfer reklam ajansları, Bursa reklam ajansı ve Bursa reklam ajansları hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ