01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Dudak Pigmentasyonu Nasıl Yapılır?

Dudak Pigmentasyonu Nasıl Yapılır?

Dudak Pigmentasyonu Nasıl Yapılır? Her kadın gibi sen de dudaklarının harika görünmesini istersin. Dudağınla ilgili şikayetçi olduğun konuların büyük çoğunluğunu dudak pigmentasyonu yaptırarak halledebilirsin. Peki dudak pigmentasyonu nedir? Dudak pigmentasyonu nasıl yapılır? Öncelikle en temel terimden başlayarak ilerleyelim. Temeldemicropigmentation adı verilen yöntem saç dövmesi, kaş dövmesi, dudak dövmesi gibi kalıcı makyaj uygulamalarının yapıldığı alandır. Yani temelde bir dövme işlemidir. Vücudunun herhangi bir bölgesinde (deri üzerinde) görüntü bozukluğu, yara izi gibi sorunlar varsa o bölgeye pigmentasyon uygulaması yaptırabilirsin. Bu uygulama meme bölgesinin yeniden düzenlenmesinde bile kullanılıyor!

Biz işin kozmetik alanında kullanımına bakacak olursak çoğunlukla dudakları, gözleri ve kaşları şekillendirmek için micropigmentation yapılır. Renkli granül parçacıkları minicik miktarlarda deri yüzeyinin içine implante edilerek uygulanır. Şimdiki konumuz olan dudak pigmentasyonunda ise aynı şekilde pigment granülleri dudaklara enjekte edilir. Dudak pigmentasyonu kimlere yapılır diyorsan, tabii ki sadece dudaklarında yara izi olduğu zaman tercih etmek zorunda değilsin. Vücudun yaşlandıkça her bölgende olduğu gibi dudaklarında da deformeler olacaktır. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra dudağındaki derinin pigmentasyonu yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır. Böylece dudak çizgilerin kaybolacak, dudağının rengi belirsizleşecek yani ne yazık ki kiraz dudaklara veda edeceksin. Dudaklarını ince bulup kalınlaştırmak istiyorsan, makyaj yapmaya vaktin yoksa, makyajsızken de canlı görünmek istiyorsan ya da kozmetik malzemelere alerjin olduğu için dudak ürünleri kullanamıyorsan da dudak pigmentasyonu yani kalıcı dudak kontürü uygulamasını tercih edebilirsin. Güzelliğinden ödün vermemek için dudak pigmentasyonu güzel bir seçenek. Bu işlemle dudaklarının daha koyu görünmesini ve dudak çizgilerinin daha belirgin olmasını sağlayabilirsin. Ayrıca dudak simetrin bozuksa ayarlayabilir ve bir kaç milim kadar büyütme ile daha dolgun dudaklara sahip olabilirsin. Bundan sonra yaptığın dudak makyajlarının da daha kalıcı olduğunu bilmende de fayda var.

Dudak Pigmentasyonu Nasıl Yapılır?

Micropigmentation ağrısız ve hızlı bir işlemdir. Genelde sorunsuz bir şekilde çözüm sağlanır. Fazla alerjik bir yapın varsa şişlik, kızarılık, lenf akıntısı, yanma gibi sorunlar yaşabilirsin. Fakat en geç 24 saat içinde bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Dudak pigmentasyonu da diğer yöntemlerde olduğu gibi geçicidir. Sonuçta vücudun yavaş da olsa kendisini yenilemeye devam ediyor ve en sonunda özüne dönecektir. Bu uygulamayı yaptırdıktan sonra 3-5 yıl arasında kullanabilirsin. Tüm bu işlemleri sorunsuz atlatman ve sonuçtan mutlu olman için dudak pigmentasyonu yaptıracağın merkezi çok iyi araştırman gerekiyor. Micropigmentation uygulamasını yapan kişinin ciddi anlamda dikkatli ve el becerisine sahip olması lazım. Hem merkezin hem de kullanılan enjeksiyon malzemelerinin tek kullanımlık ve hijyenik olmasına dikkat edilmeli. Bu yüzden önce parayı değil yapılan yeri dikkate almalısın.

Dudak pigmentasyonu yani kalıcı dudak kontürü uygulamasının pek çok avantajı var. Bi kere artık sürdüğün parlatıcın, rujun, dudak kalemin daha uzun ömürlü. Rujum aktı, bulaştı sorunları yaşamana veda et. Eskiden dudak kalemiyle düzeltmeye çalıştığın simetri olmayan dudaklarının yerine artık sabah uyandığında bile seni canlı gösterecek renkte harika dudakların olacak. Dudak renginden çok uzaklaşmadan, mümkün olduğunca doğal bir renkte dudak pigmentasyonu uygulatırsan çoğu zaman şeffaf bir parlatıcını sürüp çıkacaksın. Aynaya bakmadan bile renkli ve güzel dudaklara sahip olduğunu bilmek kadınları yeterince mutlu edecektir. Tüm bu güzel avantajlardan sonra dudak pigmentasyonu yaptırmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu biliyorum.

Dudak pigmentasyonu yaptırmaya karar verdiysen ve yaptıracağın yer de hazırsa o ün gelmeden önce dikkat etmen gereken bir kaç kural var. Dudak pigmentasyonu yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler;

 • İşlemden 3 gün önce kafein tüketmeyi bırakmalısın (sigara, kahve, çay, alkol vb.)
 • Dudaklarında uçuk, yara gibi sorunlar varsa mutlaka iyileşmiş olması gerek. Hatta bir hafta önceden uçuk önleyici kremler kullanarak işini garantiye alabilirsin.
 • Güneşe maruz kalmamalı. Bu yüzden bir süre boyunca dudaklarını SPF içerikli lip balmlarla sürekli korumalısın. Gün içinde aklına geldikçe lip balmını uygulamalısın.
 • Kanını sulandıran ilaçlar, bazı uyuşturucu maddeler almamalısın.
 • Hamileysen ya da emziriyorsan, kemoterapi ya da radyoterapi görüyorsan dudak pigmentasyonu yaptıramazsın.
 • Regl döneminden 1 hafta önce ya da sonra uygulama yaptırabilirsin.
 • Antibiyotik kullandığın bir dönemde uygulama yaptırmamalısın.

Tüm bunlara dikkat ettiysen, sıra geldi uygulamaya. Peki dudak pigmentasyonu uygulaması işlem sırası nasıldır? Dudağında görmek istediğin rengi seçtikten sonra öncelikle dudak çizgin çizilir. Lokal anestezi ile uyuşturulur. Dudağının içinin renklendirilmesi için dış çizgiden içe doğru tüm dudağına gölgelendirme ile tonlama yapılır. Bu işlem yaklaşık 2 saat sürer. Kısa sürede belirgin ve canlı dudaklara sahip olduğun için artık renkli ruj kullanmaya ihtiyaç bile duymazsın.

Dudak pigmentasyonunda doğru rengi seçmek çok önemli. Sonuçta yaklaşık 5 yıl boyunca o dudaklarla gezeceksin! Dudak rengine karar verdikten sonra işlem sırasında seçtiğin renkten %50 daha koyu bir renk uygulanır. Çünkü iyileşme sürecinde %40-50 arasında renk kaybı gerçekleşir. Yani uygulama sonrası evine capcanlı bir renk ile dönersin. 4 hafta içinde asıl istediğin renkteki dudaklara kavuşursun.

Dudak pigmentasyonu yaptırdıktan sonra en az 2 hafta boyunca dikkat etmen gereken birtakım kurallar var. Bunlar;

 • Güneş ışığına çıkmamalı, çıkmak zorunda olduğun zaman korumalısın.
 • Denize ya da havuza girmemelisin.
 • Kesinlikle su ile temas ettirmemelisin. Su içerken pipet kullanabilirsin.
 • Hiç bir şekilde makyaj yapmamalısın.
 • 3-4 gün tuzlu ve sıcak yemeklerden uzak durmalısın.
 • Kabuklanma olduğunda kopartmamalı ve kaşımamalısın.
 • Dudaklarına düzenli olarak ince tabaka halinde Teramicyn, Bactroban veya Bepanthene Plus sürmelisin.
 • Uygulama öncesi başladığın uçuk kremine sonrasında da sürmeye devam etmelisin Uçuk kremi olarak Zoviraks ya da Asiklovir kullanabilirsin.

Umarım bu bilgiler sana yeterli gelmiştir. Bütçeni ayırdıysan dudak pigmentasyonu yaptırmaya hazırsın!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ