06.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları. Öncelikle suyun ne kadar önemli olduğunu herkesin bildiğini biliyoruz. Su metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücüttaki tüm reaksiyonlarda görev almaktadır. Gün boyunca tüketilmesi gereken su miktarı ise 2 lt olmalıdır. Su enerji oluşmasını arttırdığı gibi zayıflamada da çok önemli rol oynar. Besin maddelerini damarlar yolu ile taşıyarak organ ve dokuların canlı kalmasını sağlar. Aç karına içilen su, organizmayı zararlı toksit maddelerden korunduğu bilenmektedir. Bağışıklık sistemin çalışabilmesi için su muklata gerekli bir maddedir, özellikle su insanı zinde tutar ve yorgunluk hissi vermez.

Su İçmenin Faydaları

Kasların dengelenmesinde önemli rol oynar, doğal fonksiyonları düzenlemede yardımcıdır. Vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Cilt bakımında ise suyun değeri çok fazladır, cildin nemli kalmasını ve elastikiyetini düzenler. Hamilelikte ise suyun önemli normalden daha da fazladır. Susamak vücuttaki sıvı miktarının azaldığına işarettir. Susamadan da su içilmesi gerektiğini bilmemiz ve çocuklara da bunu öğretmeliyiz. Son zamanlarda artan obezite hastalığı aşırı yağ artışı ve suyun az tüketilmesinden kaynaklandığı bir rahatsızlıktır.

Sporcularda su kaybeden vücut, yeterli sıvı yerine koyulamıyorsa buna tepki göstererk metabolizmanızı yavaşlatır. Suyun atımını engellemeye çalışır. Özellikle spor sonrası ter yolu ile atılan sıvı yerine getirilmesi için; egzersiz ve yarıştan 15 dk önce 1-1.5 bardak, egzersiz ve yarış sırasında 10-15 dakikada bir yarım bardak su içilmesi gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ