14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır?

Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır?

Sıklamen (Cyclamen) Çiçeği Nasıl Bakılır?

Sıklamen Çiçeği Nasıl Bakılır? Sıklamen, seklamen de denilen bu çiçek evlerinizi, iş yerlerini, odanızı kış aylarında renklendiren hoş görüntülü bakımı çok zor olmayan bir süs bitkisidir. Pembe, fuşya ve beyaz renklerde bulunan bu süs bitkisi kış aylarında fazlaca tercih edilen bir çiçek türüdür. Ters lale gibi bir görüntüye sahiptir. Bakımı çok zor olmasa da bazı konulara dikkat etmek gerekmektedir.

Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu suyun oda sıcaklığında olması ve toprak eğer ıslak ise çiçeğin sulanmasına gerek yoktur. Çiçeğin toprağı parmak ile kontrol edilmelidir ve eğer toprak kuru ise sulanmalıdır. Kış aylarında haftada bir defa bir bardak kadar su ile toprağın üzerinden sulanmalı, yaz aylarında haftada iki kez su verilmelidir. Verilen su miktarı hep aynı olmalıdır ve topraktaki fazla su saksının altından alınmalıdır.

Sıklamen (Cyclamen) Çiçeği Nasıl Bakılır?

Işık almayı seven bir çiçektir ancak direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Perde arkasından gün ışığı almalıdır. Rüzgara ve soğuğa maruz kalmamalıdır. Dış mekanlarda yani pencere önü, balkon gibi alanlarda bakılmamalı, kapalı ortamda beslenilmelidir. Kuruyan ve sararan çiçekler ve yapraklar budanmalıdır ve çiçeğin bakımına hep devam edilmelidir. Bir kaç ay çiçeksiz kalsa da tekrar çiçek açmaya başlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ