20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almak

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almak

Sigaranın akciğer kanseri, gırtlak kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne yol açtığı bilinen bir gerçek. Artık günümüzde sigaranın zararları tartışılmaz olarak kabul edilmiş durumda. Sigara içen birçok kişi de bıraktığında kilo almaktan korktuğunu bahane ediyor. Peki sigarayı bıraktıktan sonra kilo almak kaçınılmaz mı?

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almak toplumda oldukça yaygın görülen bir sorundur.  Özellikle ilk birkaç ayda kilo almak daha kolaydır. Fakat bu durum, kaçınılmaz değildir.

Sigara içmek, kanda nikotin düzeyinin yükselmesine neden olur. Sigara içicilerinde nikotin, iştahı azaltır ve metabolizma hızını arttırır. Sigarayı bıraktığınızda, iştahınız ve metabolizmanız normale döner. Bu da daha fazla yemenize ve daha az kalori harcamanıza sebep olabilir. Ayrıca sigarayı bırakmak, koku ve tat alma duyularınızın yavaş yavaş normale dönmesini sağlar. Bu da yediğiniz yemeklerden daha çok zevk almanıza, ve bunun sonucu olarak da daha fazla yemenize sebep olabilir. Bununla beraber, sigara alışkanlığının yerini abur cubur ve çerez ile doldurmaya çalışırsanız, aldığınız kaloriler bir hayli artacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almayı engellemek için, diyet ve egzersiz yapmalısınız.

Günlük rutin fiziksel aktivitenizi arttırın. Bolca hareket edin. Otobüsten bir durak önce inin, asansör yerine merdivenleri kullanın. Düzenli spor yapmak kilo almanızı engeller ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra sigaranın yoksunluk belirtilerini ve sigara içme isteğini azaltarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Yediklerinize dikkat edin, daha küçük porsiyonlar yiyin. Özellikle sebze ve meyveyi bol tüketmeye çalışın. Tatlıları ve alkolü kısıtlayın. eğer öğün aralarında çok acıkıyorsanız, açlığınızı yatıştırmak için taze meyve veya az yağlı yoğurt yiyin. Sağlıklı beslenmek hem kilo almanızı engeller hem de zinde ve canlı olmanızı sağlar.

Bütün bunlardan daha önemlisi, birkaç kilo alsanız dahi üzülmeyin. Sigarayı bırakmanın faydaları, aldığınız birkaç kilonun size vereceği zarardan çok daha fazladır. Sağlıklı yaşam için sigarayı bırakın, sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Protein İçerikli Diyetler Sağlıklı mıdır? başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ