01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sıcak Su Torbaları Nasıl Kullanılmalı

Sıcak Su Torbaları Nasıl Kullanılmalı

Sıcak su torbaları nasıl kullanılmalı?

Sıcak su torbaları, özellikle soğuk kış günlerinde vazgeçemediğimiz şeylerden. Pek çok faydası bulunmasına rağmen Sıcak su torbası herkes için faydalı mı?

Sıcak su torbaları sadece soğuk günlerde kullanılmıyor. Spor yaralanmaları ve fizik tedavide sıcak su torbalarından faydalanılıyor. Ancak yaralanmaların ilk zamanlarında bu torbalar damarları genişletip kan akışını ve oluşan ödemi artırdığı için tavsiye edilmiyor. Sıcak su torbaları, yaralanmaların üzerinden 48 saat geçtikten sonra eklemlerin işler hale getirilmesi için kullanılması tavsiye ediliyor. Sıcak suyun konacağı torbanın sağlam su sızdırmayan ve ağzı kapalı olması gerekiyor. Torba yerine kavanozlara konulan sıcak su, çok ciddi yaralanma ve yanıklara sebep oluyor.

Diyabet ve nörolojik hastalarda sıcak su torba kullanımı nasıl olmalıdır?

Diyabet ve nörolojik hastalarda sıcak su torba kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu tip hastaların el ve ayaklarında hissizlik oluşabildiği için, sıcak su derilerinde yanmalara yol açabiliyor.

Sıcak su torbaları ağrıları dindirmek için de kullanılıyor. Ancak bunun yararlı olması, ağrının çeşidini bilmeye bağlı. Zira ağrı vücutta oluşmuş bir enfeksiyondan kaynaklıysa, sıcak su torbası enfeksiyonun artmasına ve vücuda daha hızla yayılmasına neden oluyor. Örneğin karın bölgesinde bulunan ağrı eğer apandisitse, bölgeye konacak sıcak su torbası apandistin büyümesine hatta patlamasına yol açabiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ