21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

İçindekiler

Finlandiya’da Gezilecek Yerler. Sizlerle paylaştığımız bu yazımızda Finlandiya’da gezilebilecek ve seyahat edilebilecek birbirinden güzel 5 noktayı tarif etmeye çalışacağız.

1. Suomenlinna Adası

Başkent Helsinki’den yola çıkan tekneler aracılığıyla yaklaşık olarak 10-15 dakikada Suomenlinna Adası’na ulaşabilirsiniz. Bu ada, UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde de yer almaktadır. Suomenlinna Adası, 1748 senesinde İsveç Kralı’nın vermiş olduğu talimat ile yaptırılmıştır. Ada içerisinde ilgi çekici birçok kafe, müze ve ibadethane yer alıyor. Finlandiya’nın en çok turist ağırlayan yeri hiç şüphesiz bu ada oluyor diyebiliriz.

Suomenlinna Adası

2. Temppeliaukio Kilisesi

Temppeliaukio Kilisesi, Timo ve Tuomo Suomalainen’in ortak tasarımıdır. Bu kilise, devasa boyutuyla şaşırtan bir kaya kütlesinin oyulması ile inşa edildi. Bu sebeple birçok kişi tarafından Kaya Kilise olarak da biliniyor. Yapı, 1969 senesinden beri ziyarete açık olmaktadır. Akustiği oldukça iyidir, bu nedenle sanatsal aktivitelerin büyük bir kısmı burada yapılır. Konum olarak ise Helsinki şehrindedir.

Temppeliaukio Kilisesi

3. Laponya

Kuzey ışıklarını izlemeye ne dersiniz? Laponya’da bunu dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Nefes kesici güzelliği ile büyüleyen Kuzey ışıklarını buradan izlerken atmosferin size ne kadar iyi geldiğine de inanamayacaksınız. Mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Laponya

4. Seurasaari Açık Hava Müzesi

Fin halkının geleneksel yaşam şeklini merak ediyorsanız burası muhakkak ziyaret etmeniz gereken bir adres oluyor. Yapı, Helsinki şehir merkezine birkaç km uzakta yer alıyor. Doğası ve ilgi çekici yapıları ile birlikte kendine hayran bırakan bu müzeyi kesinlikle gezin deriz. Helsinki Card alırsanız müzeye ücretsiz girme şansı elde edersiniz.

Seurasaari Açık Hava Müzesi

5. Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi, Theodor Höijer tarafından tasarlanmıştır. Bu müze, ülkenin en bilinen çağdaş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında Finlandiya Sanat Akademisi’ni de içine alıyor. Pazartesi dışında her gün ziyaretçi kabul ediliyor, ülkenin sanatsal kısmını keşfetmenin en iyi yollarından biri bu müzeyi gezmek olabilir. Sizce?

Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ