26.09.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Saç dökülmesi, saçların cansızlaştığı için veya inceldiklerinden ileri gelen sebeplerden dolayı ortaya çıkarak özellikle bayanların olmak üzere bir kısım erkeklerinde canını oldukça sıkarak insanları strese sürüklemektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

Saç dökülmesi, saçların cansızlaştığı için veya inceldiklerinden ileri gelen sebeplerden dolayı ortaya çıkarak özellikle bayanların olmak üzere bir kısım erkeklerinde canını oldukça sıkarak insanları strese sürüklemektedir.

Saç dökülmesi konusunda klişeleşen, uzmanların bu konuda ifade ettikleri bir sınır bulunmakta. Bu sınır günlük 100 saç telidir.

Eğer saç dökülmesini bu miktar altında yaşıyorsanız bu oldukça doğal bir durumdur ve paniğe gerek yok. Fakat 100 saç teli üzeri saç dökülmesiyle karşı karşıyaysanız mutlaka bir uzman kontrolü ile hareket etmenizi öneririz.

Günümüzde parlak ve canlı saçlara sahip olma isteği hem kadın hem de erkeklerin arzusudur. Bedende en önemli aksesuarlardan biri saçlardır diyebiliriz.

Saç dökülmesiyle karşı karşıya kalan kişiler özellikle bayanlar olmak suretiyle hem normal yaşamlarını hem de kendilerine olan özgüvenlerini sarstığından kariyer yaşantılarına kadar uzanan, hatta psikolojik olarakta zarar verdiği açık.

Erkekler için saç dökülmesinin tıp dilindeki adı ‘’androgenetik alopesi’’dir. Halk arasında ise bu durum ‘’erkek kökenli kellik’’ gibi ifadelerle adlandırılır. Saç çizgisi denilen çizgilerin zaman geçtikçe ileri gitmesi sebebiyle saçlarda azalma görülür. Bu azalmalara erkeklerde saçın üst kısımlarında sık sık rastlanır. Bayanlarda ise bu durum erkeklere göre biraz farklı olarak saçın değişik her bölgesinde aynı zamanda görülür.

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri

Saç dökülmesinde bir çok etken bulunmaktadır ve kişiden kişiye bu durumlar değişiklik gösterebilir. Aşağıda sık görülen bazı sebepleri sizler için sıraladık;

 • Vitamin eksikliği sonucu hem erkek hem de bayanlarda saç dökülmesi görülür.
 • Bayanların diyet listeleri saç dökülmesini tetikleyebilir,
 • Psikolojik etkenler de saç dökülmesinde büyük rol oynar.
 • Yoğun stres altında kalan hem erkek hem de bayanlarda saç dökülmesine sık rastlanır.
 • Troid hormonlarının düzensizliği,
 • Hamilelik,
 • Menopoz sonrası yaşanan sorunlar,
 • Kansızlığın da saç dökülmesine yol açtığı görülmüştür.

Saç dökülmesi 3 farklı şekilde kendini gösterebilmektedir ;

 • Saçın tepe bölgesinde oluşan aşırı dökülmeler,
 • Tüm saç genelinde yaşanan saç dökülmesi,
 • Ön saç çizgisinin gerisinde oluşan saç dökülmeleri.

Saç Dökülmesini Önlemek için Çeşitli Önlemler

Oluşan saç dökülmesi eğer kendini yeni yeni göstermekteyse uzmana başvurmanızda büyük fayda vardır. Uzmanlar sizden bu konuda saç dökülmesinin sebebini saptayabilmek için bazı tahlil isteklerinde bulunabilir. Tahlil istenmesi belki sizi şaşırtabilir fakat saç dökülmesinin aynı zamanda bir hastalık olduğunu unutmamanız gerekir. Ayrıca doktorunuz saçınızı analiz etmek için çeşitli aletler kullanabilir ve hatta saç derinizi muayene edebilir. Yapılan bütün bu kontroller sonucunda tespit edilen kanıya göre uygulanacak tedavi yöntemi seçilerek tedaviye başlanır.

Saç dökülmesinin geç fark edilmesi veya ihmaller sonucu ilerlediğini düşünürsek bu tip durumlarda kişiye önerilen yöntem saç ekimidir. Saç ekimleri hijyenik hastane ortamlarında konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğinin altını da çizelim.

Saç ekimi ameliyatları lokal anestezi ile yapıldığından her mevsimde kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Finasterid ile Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ